Lotnisko Chopina podsumowało czerwiec

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Lotnisko Chopina podsumowało czerwiec

wakacje

Tych lotnisk lepiej unikać jak ognia. Problemy z lotem gwarantowane

2023-11-28 8:11

W raporcie AirHelp, największej na świecie firmy chroniącej prawa pasażerów linii lotniczych, przeanalizowało sytuację na europejskich lotniskach w czerwcu tego roku. Na liście pojawił się polski port lotniczy! Na którym miejscu?

Lotnisko, choć kojarzy się głównie w wakacjami i beztroską, bywa i stresującym miejscem. Wielu turystów obawia się opóźnień, przesiadek, problemów z powrotem do domu, czy wylotem na wymarzony urlop. 

W czerwcu do samolotów startujących z polskich lotnisk wsiadło ponad 1,4 miliona pasażerów - czytamy w komunikacie AirHelp. Zdecydowana większość rozpoczęła swoją podróż zgodnie z planem. Jednak ponad 339 tysięcy podróżujących spotkało się z utrudnieniami już w chwili wylotu. Ich lot był opóźniony lub nawet anulowany. Ponad 12 tysięcy osób musiało poradzić sobie z ponad 3 godzinnym opóźnieniem lotu, a prawie 9,5 tysiąca osób musiało zmienić swoje plany z powodu odwołanego wylotu. Jak podają eksperci AirHelp, ponad 24,8 tysięcy pasażerów, których dotknęły w czerwcu lotnicze zakłócenia – zgodnie z europejskim prawem – powinno domagać się rekompensaty.

W naszej analizie przyglądaliśmy się największym europejskim lotniskom, które porównywaliśmy i na tym tle Polska wypada nieźle. Prawie 1 400 rejsów z warszawskiego portu było zakłóconych, z czego 31 miało ponad 3 godzinne opóźnienie, a 34 zostały anulowane

– mówi Tomasz Pawliszyn, CEO AirHelp.

Eksperci AirHelp, którzy podsumowali ruch lotniczy na europejskim niebie, wskazują jednocześnie na lotniska, z których w czerwcu podróżowało się najgorzej.

Najwięcej utrudnień napotykało na pasażerów wylatujących z Portu lotniczego Londyn-Gatwick (LGW, 54,08 proc. zakłóconych lotów). Niechlubnymi liderami tego zestawienia były także: Port lotniczy Humberto Delgado w Lizbonie (LIS, 51,04 proc. zakłóconych lotów), Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (CPH, 50,88 proc. zakłóconych lotów), Port lotniczy Paryż-Charles de Gaulle (CDG, 50,60 proc. zakłóconych lotów), Port lotniczy Antalya (AYT, 47,34 proc. lotów), Port lotniczy Stambuł-Sabiha Gokcen (SAW, 46,85 proc. zakłóconych lotów), Port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO, 44,05 proc. zakłóconych lotów), Port lotniczy Manchester (MAN, 43,78 proc. zakłóconych lotów), Port lotniczy Mediolan-Malpensa (MXP, 43,66 proc. zakłóconych lotów) oraz Port lotniczy we Frankfurcie nad Menem (FRA, 42,99 proc. zakłóconych lotów).

Ranking najmniej punktualnych portów. Polska na liście

Międzynarodowy Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie znalazł się na początku stawki wśród lotnisk odnotowujących relatywnie najmniej zakłóceń. W Warszawie, 23,35 proc. wylotów zostało zakłóconych – opóźnionych o więcej niż 15 minut lub odwołanych.

Tak Trzeba Żyć - Strażnik Więzienny
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE