TBS na Dolnym Mieście w Gdańsku. 21 rodzin wprowadziło się do mieszkań

i

Autor: gdansk.pl

Mieszkańcy

TBS na Dolnym Mieście w Gdańsku. 21 rodzin wprowadza się do mieszkań

2023-03-28 9:15

Do wyremontowanej kamienicy na Dolnym Mieście wprowadzają się nowi lokatorzy. Termin oddania budynku TBS do użytku znacząco się opóźnił, ze względu na przedłużające się uzgodnienia konserwatorskie. W ramach inwestycji powstało 21 mieszkań.

Budynek przy ul. Szczyglej 4 jest kolejnym obiektem Towarzystwa Budownictwa Społecznego Motława w kwartale ulic Kieturakisa, Wróbla, Szczygla, Reduta Wyskok. Inwestycja polegała na rozbudowie dawnej kamienicy Szczygla 3/4 z zachowaniem i odrestaurowaniem historycznej elewacji od strony ulicy Szczyglej.

Była to kolejna rewitalizacja przeprowadzona przez TBS Motława na Dolnym Mieście. Razem z budynkiem wyremontowano fragment ulicy Szczyglej wraz z infrastrukturą podziemną. Według planu inwestycja miała zakończyć się we wrześniu 2022 roku. Niestety, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków konieczne było zastosowanie niestandardowej stolarki okiennej, co znacząco wydłużyło czas realizacji tego przedsięwzięcia

– informuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

21 rodzin otrzymało mieszkanie W budynku powstało 21 mieszkań o powierzchni od 31 m2 do 66 m2. Łączna powierzchnia użytkowa to 1000,90 m2. Pod budynkiem znajduje się podziemna hala garażowa z 19 miejscami postojowymi, połączona z halą budynku Wróbla 23. W kamienicy zaprojektowano mieszkania jednopokojowe, dwupokojowe i trzypokojowe. Każde mieszkanie posiada komórkę lokatorską.

Lokale wykończone są w standardzie – pod klucz. Wszystkie wyposażone są w drzwi wewnętrzne, armaturę sanitarną oraz kuchenki elektryczne. Posadzka i ściany w łazienkach i aneksach kuchennych wyłożone są kaflami, natomiast na podłogach w pozostałych pomieszczeniach położone zostały panele. Budynek jest wyposażony w windę i podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej

– wyjaśnia Jędrzej Sieliwończyk.

Jakie warunki musiały spełnić osoby, które otrzymały lokum?

Do Urzędu Miejskiego w Gdańsku w ramach naboru do programu „Lokale przy ul. Szczyglej z dopłatą do czynszu” wpłynęło 68 wniosków. Spośród pozytywnie zakwalifikowanych wniosków do programu zostało wybranych 21 rodzin, które otrzymały największą liczbę punktów zgodnie z regulaminem programu. Jak informuje Miasto, osoby, które otrzymały mieszkania przy ul. Szczyglej 4 to zarówno młode osoby i małżeństwa, rozpoczynające start w dorosłe życie, jak też osoby, które starania o pomoc mieszkaniową ze strony miasta rozpoczęły już jakiś czas temu.

Warunkiem otrzymania mieszkania była wpłata kwoty partycypacji, która wynosiła 15 proc. kosztów budowy lokalu oraz kwoty kaucji o równowartości czynszu za 12 miesięcy.

Budowa wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Szczyglej 4 realizowana jest w ramach rewitalizacji przy współfinansowaniu ze środków miasta, środków własnych TBS, partycypacji przyszłych mieszkańców oraz preferencyjnego kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego udzielonego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Mieszkania z dopłatą do czynszu Mieszkańcy nowej inwestycji mogą otrzymać dopłaty, które pozwolą obniżyć wysokość czynszu przez 15 lat. Stawka czynszu w budynku przed obniżką wynosi 18,70 zł.

Łącznie miasto Gdańsk, w formule dopłat do czynszu, zrealizowało już 7 inwestycji. Z tej formy wsparcia korzysta 59 rodzin spośród 72. Maksymalna wysokość dopłaty do czynszu wynosi 613,95 zł.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Tomaszewski o meczu z Albanią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE