grzyby

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

grzybiarze

Tak zbiera się grzyby w XXI wieku. Każdy grzybiarz musi znać ten patent!

Wysyp kapeluszy i prawdziwe grzybobranie - tak obfite, że człowiek traci głowę. Gdy nas to spotka, łatwo stracić orientację, co zrobić gdy zgubimy drogę do samochodu? Z pomocą przychodzą aplikacje dla grzybiarzy, które pomogą znaleźć drogę do samochodu lub do domu. Co najważniejsze, nawigacja w lesie pozwoli nam się odnaleźć nawet gdy stracimy zasięg.

Jak znaleźć auto w lesie?

Prawdziwi grzybiarze znają ten problem. Wśród leśnych wędrówek łatwo stracić głowę, szczególnie, gdy grzybów jest naprawę dużo. Zbieramy jeden po drugim, a kolekcjonując podgrzybki, prawdziwki czy maślaki zapominamy o bożym świecie. Właśnie za to grzybiarze kochają jesień, ale co zrobić gdy w lesie znajdziemy się w tarapatach? Co zrobić, by odnaleźć samochód w środku lasu? Jak znaleźć samochód na grzybach to pytanie, które często zadają sobie fani grzybobrania. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, jest kilka rozwiązań. Warto z nich skorzystać, by komunikaty policji opisujące historie gdy ktoś zgubił się w lesie i nie potrafił dotrzeć do samochodu, nigdy nam się nie przytrafiły. Aplikacja do szukania samochodu na grzybach przyda się każdemu!

Gdzie zostawiłem samochód w lesie? Odpowie aplikacja GPS na telefon

Dedykowanym narzędziem ułatwiającym spacery i określenie lokalizacji w lesie jest bezpłatna aplikacja przygotowana przez Lasy Państwowe. Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) to bezpośredni dostęp do map lasów na telefonie. Po wcześniejszym pobraniu map, aplikacja działa również w sytuacji braku łączności z siecią.

 To bardzo przydatna opcja i jeden z niewielu sposobów, który możemy wykorzystać by odnaleźć samochód w lesie, nawet gdy stracimy zasięg sieci, o co w lesie nie trudno. Tryb off line działa zawsze, w domu musimy zadbać by wczytać mapy i oczywiście zainstalować aplikację. Jej obsługa jest bardzo prosta. Na mapie możemy oznaczyć miejsce w którym wchodzimy do lasu albo zaznaczyć punkt, gdzie zostawiamy w lesie auto, by później sprawdzić jak trafić do samochodu w lesie

Jak znaleźć samochód na grzybach?

Odpowiednia aplikacja wskaże nam drogę, ale nie każda będzie działać, gdy stracimy dostęp do sieci. Warto więc o tym pomyśleć przy wyborze aplikacji dla grzybiarzy. Aplikacje dla grzybiarzy aby się nie zgubić to kolejne rozwiązanie. Mobilny Bank Danych o Lasach sprawdzi się u każdego - dla grzybiarzy przydatne może być oznaczenie miejsc obfitych w zbiory, by za jakiś czas móc do nich wrócić. Grzybiarze mogą jednak korzystać również z innych map. Są to: Mapy.cz oraz OsmAnd. Obie wykorzystują OSM (OpenStreetMap), co pozwala odnaleźć każdą leśną ścieżkę. Co jednak najważniejsze, wyposażona jest w opcję zapisu punktu lokalizacji GPS  lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.

Aplikacja do lokalizacji samochodu

Najprostsza aplikacja z jakiej możemy korzystać i zapewne macie ją już na swoich telefonach to Mapy Google. Doskonale przydadzą się w sytuacji gdy jesteśmy na grzybach i potrzebujemy aplikacji do szukania samochodu w lesie. Auto pomorze nam znaleźć telefon, jeżeli po zaparkowaniu odpowiednio oznaczymy punkt, do którego chcemy później wrócić. By to zrobić trzeba wybrać kropkę z lokalizacją. Na dole ekranu telefonu pojawi się lista, z której należy wybrać opcję “Ustaw jako lokalizację zaparkowanego pojazdu". zaznaczone miejsce zostanie oznaczone na mapie znakiem “P" oraz napisem “Twój pojazd jest w pobliżu". Korzystając z tego rozwiązania nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem auta w lesie i nawet gdy będziemy poza siecią Google Map będzie mogła nawigować nas do wyznaczonego punktu. To najbardziej przydatna opcja w sytuacji gdy nie wiemy jak znaleźć auto w lesie. Google Maps w lesie sprawdzi się w lesie doskonale. 

Nawigacja dla grzybiarzy

Gdy wybieracie się na grzybobranie w kilka osób i ktoś towarzyszy wam w leśnej wędrówce, by się nie zgubić, można skorzystać z kolejnego rozwiązania jakie przynoszą nam nowe technowolie. Tu znów, jak znaleźć samochód na grzybach podpowie nam aplikacja na telefonie. Wystarczy tylko telefon (na początek z Android oraz iOS) z GPS i włączoną transmisją danych oraz zainstalowaną aplikacją. Jeśli jesteś śledzącym: aplikacja MapGO24. Jeśli jesteś śledzony: aplikacja MapGO Agent. W ramach platformy można na bieżąco śledzić położenie obiektu a nawet sprawdzić historię przemieszczania. Jeżeli jesteśmy w lesie w dwie osoby - lub mamy dwa telefony, możemy wykorzystać ten sposób. Na mapie oznaczona będzie cała trasa, którą przeszliśmy, więc również punkt w którym zostawiliśmy samochód. 

Co zrobić gdy zgubię się w lesie?

Osoby starsze, które lubią zapuścić się do lasu na grzyby warto wyposażyć w telefon dla seniora, który posada opcję SOS. Dzięki niej możliwe będzie wezwanie pomocy w dowolnym miejscu, a odpowiednie służby otrzymają informację o dokładnej lokalizacji. 

Nawigacja po lesie, nawigacja dla grzybiarzy - co trzeba wiedzieć?

By znaleźć w lesie samochód przydać się może też podstawowa wiedza dotycząca oznakowania terenu przez Nadleśnictwa. To specjalne słupki oddziałowe, które łatwo odnaleźć w lesie. Warto zapamiętać ten najbliższy samochodowi, ale pomogą też w  rozpoznaniu kierunku w którym chcemy iść. 

  • Gdy stracisz orientację, odszukaj najbliższy słupek oddziałowy i idź w kierunku, gdzie cyfry na kolejnych słupkach będą zbliżały się do cyfr miejsca wejścia do lasu.
  • krawędź słupka pomiędzy dwoma najniższymi numerami na słupku wskazuje kierunek północny;
  • zgodnie z zasadą numeracji od północnego wschodu natrafiając na kolejne słupki i odczytując ich numery, można w przybliżeniu określić kierunek, w jakim się poruszamy.

Granice oddziałów to linie proste, łatwo więc zorientować się w kierunku, w który powinniśmy zmierzać.

GALERIA: Borowik amerykański, czyli złotak wysmukły

Pomorskie: poszukiwanie bursztynu w Rewie
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE