„Tak drastycznych wzrostów cen nie było od dawna. Pomorscy samorządowcy o cenach energii elektrycznej

i

Autor: pomorskie.eu

„Tak drastycznych wzrostów cen nie było od dawna". Pomorscy samorządowcy o cenach energii elektrycznej

2021-10-25 7:54

Czy niedługo staną pociągi, a szpitale nie będą leczyć? Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na prąd w 2022 roku wzrosną nawet o 45 proc. Tymczasem rząd nic nie robi, aby wesprzeć samorządy finansowo.

Konferencja poświęcona cenom energii elektrycznej została zorganizowania 22 października 2021 r. przed siedzibą spółki Energa w Gdańsku. Oprócz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka wzięli w niej udział m.in. eurodeputowany Janusz Lewandowski, senator RP Ryszard Świlski, a także przedstawiciele pomorskich samorządów.

Drogi prąd

W pracach nad budżetami jednostki samorządu terytorialnego uwzględniają wiele czynników. Jednym z nich są ceny dostaw energii elektrycznej.

"Tak drastyczne skoki cen nie były jednak do przewidzenia przy pracach nad budżetami. Podwyżki będą powodować negatywne konsekwencje finansowe dla wszystkich mieszkańców. Drogi prąd to większe koszty dla pacjentów szpitali, pasażerów kolei"

– podkreślał Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Drożejący prąd wpłynie na podniesienie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych.

A przecież nie wiemy jeszcze, o ile wzrośnie cena prądu dla indywidualnych odbiorców – zaznaczył Skwierawski.– Powiedzmy jasno. Podwyżki i przerzucanie kosztów na nas to nic innego jak niszczenie samorządu. To niestety się dzieje, i to jest taki „Polski Ład” – podkreślił Mirosław Czapla, starosta malborski.

Rosną koszty

O rosnących wydatkach budżetowych związanych z drożejącym prądem mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

W obecnym przetargu na zakup energii elektrycznej na 2022 rok dla naszych jednostek otrzymaliśmy ofertę od Energi Obrót SA. Za 1 MWh mocy mamy zapłacić 501 zł. Podczas gdy w tym roku płaciliśmy niecałe 297 zł. To wzrost o ponad 68 proc. – wyliczał marszałek.

Zgodnie z wyliczeniami finansowymi w przyszłym roku koszt zakupu prądu wyniesie ponad 9,1 mln zł, a więc o 41 proc. więcej niż w bieżącym roku. A jak to wygląda w szczegółach?

Jako przykład można podać szpitale zarządzane przez samorząd województwa. Ich dodatkowe koszty związane z codziennym funkcjonowaniem wzrosną o 45 proc. – poinformował marszałek Struk.

Z kolei koszty energii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wzrosną o ok. 39 proc. A działalność jednostek kultury będzie wiązać się z większymi o ponad 33 proc. kosztami.

Stracą na tym wszyscy mieszkańcy Pomorza. Efektem rosnących cen prądu może być konieczność podwyżek cen biletów kolejowych czy wstępów do teatrów i muzeów – stwierdził.

Ale rosnące koszty energii elektrycznej nie dotyczą tylko budżetu województwa.

Sopot straci na tym co najmniej 3 mln zł. Za taką kwotę moglibyśmy wybudować w pełni wyposażony żłobek albo kilkanaście mieszkań komunalnych – uzupełnił wyliczenia marszałka wiceprezydent Skwierawski.

Ostatnie chwile Pudziana przed walką z Bombardierem na KSW 64. Przybyły tłumy ludzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE