5 zł pięć złotych pln moneta - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: SHUTTERSTOCK

ciekawostka

Ta pięciozłotówka jest warta nawet 100 tys. złotych! Jak ją rozpoznać?

2023-09-14 14:07

Sami się dziwimy, jak to możliwe - a jednak! Moneta o tak małym nominale jak skromne pięć złotych jest warta niezłą sumę. To jednak prawda! Mowa o monecie, która nosi pseudonim „Nike”. Jest to najrzadszy pieniądz obiegowy II RP.

5 złotych wzór 1928 Nike – moneta pięciozłotowa, bita w srebrze, wprowadzona do obiegu 24 lipca 1928 r. Wycofana została co prawda kilka lat później, ale wciąż są szczęśliwcy, którzy są w jej posiadaniu. Dlaczego szczęśliwcy? Dlatego, że -jak dobrze wiemy - kolekcjonerzy szukają rzadkości. Z tego względu pięciozłotówka ta może kosztować nawet 100 tys. zł

Na tej stronie monety umieszczono kroczącą boginię zwycięstwa Nike, dookoła obrzeża napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, przy obrzeżu dookoła całego rysunku rewersu perełki, a w przypadku monet bitych w Warszawie, z lewej strony, u dołu herb Kościesza – znak Mennicy Państwowej. Z prawej strony tuż przy rancie znajdują się inicjały projektanta EW.

Ta pięciozłotówka jest warta nawet 100 tysięcy złotych! Sprawdź, czy masz ją w portfelu

i

Autor: wikipedia

Wycofano ją na skutek zmiany ustroju monetarnego z 1932 r. Do obiegu wprowadzono wtedy monetę o nominale 10 zł oraz nową, lżejszą 5-złotówkę. Ostatni rocznik Nike 1932 krążył jeszcze na rynku przez dwa lata.

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE