Szkolenia dla rezerwistów Wojska Polskiego. Co ćwiczą żołnierze?

2021-10-20 18:00
wojsko
Autor: pixabay.com

Wojsko wzywa i szkoli żołnierzy rezerwy! Od początku roku w jednostkach na całym Pomorzu na cykliczne szkolenia stawiło się 2,5 tysiąca rezerwistów, z czego ośmiuset w samym Trójmieście. Liczba powołań zależy od zapotrzebowania poszczególnych jednostek wojskowych.

- Żeby żołnierz został powołany na ćwiczenia musi mieć nadany przydział mobilizacyjny. Jest to organizowane przez naszą Wojskową Komendę Uzupełnień, przez wszystkie komendy w Polsce. Ćwiczenia wojskowe mogą się odbywać jako jednodniowe, krótkotrwałe trwające nieprzerwanie do 30 dni oraz długotrwałe trwające nieprzerwanie do 90 dni - tłumaczy major Piotr Makrucki z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdańsku.

Po otrzymaniu wezwania, uczestnictwo w ćwiczeniach jest obowiązkowe. Nie trzeba martwić się jednak o swoją pracę - na czas szkoleń wszystkim rezerwistom przysługuje bezpłatny urlop. Co ćwiczą żołnierze?

- Czynności przypominające strzelanie, zasady zachowania się w walce, rozpoznanie, pokonywanie torów trudnych, zajęcia taktyczne, zajęcia specjalistyczne z użyciem sprzętu. To jest wszystko opracowane zgodnie z planami ćwiczeń, zatwierdzone. Każdy dowódca ma taki plan na dany rok.

A na ćwiczenia rezerwy wojskowej można się również zgłaszać ochotniczo!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE