zbliżenie na strzykawkę i preparat do szczepienia przeciwko COVID-19

i

Autor: Getty Images

Szczepienia przeciwko covid-19 dla uchodźców z Ukrainy na Pomorzu

2022-03-15 17:00

- Każdy uchodźca może zaszczepić się przeciwko covid-19 na tych samych zasadach co obywatele Polski - zapewniają urzędnicy z Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Do przyjęcia preparatu Ukraińcom niezbędny jest jedynie dokument tożsamości.

- Tym dokumentem może być dowód osobisty, paszport czy tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Wówczas poprzez lekarza uchodźcy mogą się zarejestrować na szczepienie. Skierowanie wystawia lekarz, np. rodzinny w przychodni lub dyżurujący w punkcie szczepień. Nie jest na razie potrzebny numer PESEL. Ważne jest, żeby już przy samym szczepieniu przedstawić ten sam dokument tożsamości - mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji narodowego programu szczepień.

W punktach dla uchodźców ryzyko transmisji wirusa jest bardzo wysokie, tworzą się już pierwsze ogniska zakażeń. Dlatego ważne jest, by ci, co zaszczepili się jeszcze w Ukrainie, teraz przyjęli dawkę przypominającą. - W zależności od rodzaju szczepionki przyjętej na Ukrainie, osoby takie muszą skonsultować się z lekarzem i to on podejmie decyzję kiedy oraz jaki preparat przyjąć - tłumaczy pełnomocnik wojewody.

W niedalekiej przyszłości, szczepienia będą również prowadzone w punktach dla uchodźców. - Nawiązaliśmy kontakt z podmiotami leczniczymi, które zadeklarowały możliwość dojazdu do tych punktów, w których przebywają uchodźcy w większej liczbie - dodaje Piotr Kobzdej.

W tej chwili na Pomorzu co najmniej dwie dawki przyjęło prawie 65% osób. Dawkę przypominającą przyjęła nieco ponad połowa tej wartości. Tymczasem wśród Ukraińców dwie dawki przyjęła zaledwie co trzecia osoba.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE