Oliwia Raniszewska jedną z najlepszych uczennic na świecie. 19-latka odnosi naukowe sukcesy

i

Autor: archiwum prywatne

nauka

Sukces 19-latki! Oliwia Raniszewska jest jedną z najlepszych uczennic na świecie

2023-09-18 10:19

19-letnia Oliwia Raniszewska znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie. Mieszkanka Świecia zajmuje się zmianami skórnymi, a już od października rozpocznie naukę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W rozmowie z nami zdradziła, jakie ma plany na przyszłość.

O sukcesie Oliwii Raniszewskiej poinformował dr Maciej Kawecki za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Polka jest jedną z najlepszych uczennic na świecie

19-latka ze Świecia Oliwia Raniszewska pojawiła się na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie. To ogromne wyróżnienie, bo to grono reprezentuje tylko kilka osób z Europy.

Oliwia uzyskała wyróżnienie TOP 50 Global Students Prize w szczególności za jej ogromny wkład w rozwój Skin Preventer. To inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych jej współautorstwa - czytamy w poście Macieja Kaweckiego.

W wyjątkowym projekcie Oliwia pracowała ze szkolnymi przyjaciółmi z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu - Wiktorią Sadowską i Bogdanem Jabłońskim. Dlaczego nastolatka skupia swoje zainteresowanie na zmianach skórnych?

Jestem jeszcze na etapie, że interesują mnie generalnie nauki medyczne i lubię poszerzać swoją wiedzę w różnych obszarach. Najbardziej fascynuje mnie psychiatria, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej zagłębiam się także w dermatologię. Jest to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, a same zmiany skórne mogą świadczyć o szeregu chorób - niekoniecznie związanych stricte ze skórą, np. u niektórych pacjentów zmiany skórne były jedynym objawem COVID-19. To sprawia, że ich obserwacja, analiza i diagnostyka są szczególnie ciekawe 

- wyjaśnia w rozmowie z nami Oliwia Raniszewska.

O sukcesie studentów napisał m.in. prestiżowy magazyn The Economic Times. Jak zareagowała Oliwia na wieść, że znalazła się w gronie Global Student Prize 2023?

Oczywiście bardzo się ucieszyłam, to dla mnie wielki zaszczyt. Sukces ten jest uznaniem moich wszystkich aktywności i osiągnięć, co jest w dużym stopniu motywujące 

- mówi w rozmowie z nami Oliwia Raniszewska.

Oliwia Raniszewska angażuje się także w wolontariat. Obecnie organizuje akcję społeczną w Gdańsku, podczas której będzie promowana profilaktyka kontroli zmian skórnych oraz zasady zdrowego korzystania ze słońca.

W przeszłości, jako licealistka, brała udział w olimpiadach i konkursach, m.in. w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2022, Programie Adamed SmartUp czy Konkursie Naukowym Explory 2021.

Oprócz diagnostyki zmian skórnych, nastolatka współtworzyła urządzenie, które pozwala na oczyszczenie wód z mikroplastiku.

Oliwia Raniszewska będzie studiować na GUMedzie. Jakie ma plany na przyszłość? 

Mimo ogromnych sukcesów, 19-letnia Oliwia Raniszewska zdecydowała się na studia w Polsce. Od października rozpocznie naukę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim. Jak zdradziła w rozmowie z nami, Oliwia w przyszłości chciałaby zostać lekarką i łączyć to z pracą naukową.

To jedna z najlepszych uczelni medycznych w naszym kraju, co więcej ze statusem uczelni badawczej. Myślę, że zapewni mi wysoki poziom kształcenia i ciekawe możliwości rozwoju. Gdańsk jako miasto również od dawna mi się podobał, więc z przyjemnością tutaj zamieszkam 

- tłumaczy 19-latka.

Pływacy z Rumi przepłynęli największe jezioro w Anglii

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Metoda SUZUKI. Nauka gry na skrzypcach dla dzieci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE