Światowy ranking szczęścia. Polska jest wysoko w rankingu. To nie pomyłka!

i

Autor: Pixabay.com

Światowy ranking szczęścia. Polska jest wysoko na liście. To nie pomyłka!

2023-03-27 2:16

W corocznym raporcie przygotowanym przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ dotyczącym najszczęśliwszego kraju na świecie, Polska zajęła wysokie miejsce! Na pierwszym miejscu Finlandia. Kto jeszcze znalazł się na podium.

Światowy Raport Szczęścia 2023

Światowy Raport Szczęścia, czyli World Happiness Report został przygotowywany po raz kolejny na zlecenie ONZ. Na podstawie danych z 137 krajów, specjaliści opracowują dokument przedstawiający ocenę jakości poziomu szczęścia przez obywateli poszczególnych państw na przestrzeni minionych trzech lat.

Jak tworzony jest raport? 

Aktualne zestawienie dotyczy więc lat 2020-2022. Poziom szczęścia w poszczególnych krajach jest określany przez oceny życia ich obywateli na przestrzeni trzech ostatnich lat. 

Najszczęśliwszy kraj 2023 roku. Polska w pierwszej 40

W 2022 r. byliśmy na 48. miejscu, a jeszcze rok wcześniej na 51. Tegoroczny ranking przyniósł spory awans na 39. miejsce! Jak podaje współczesna.pl, przy powstawaniu raportu branych jest pod uwagę sześć aspektów (mierzonych w skali od 1 do 10), które składają się na średnią ocenę życia. Są to:

  • PKB na mieszkańca,
  • wsparcie społeczne odnoszące się do tego, czy ankietowany ma zaufaną osobę, do której może zwrócić się po pomoc,
  • oczekiwana długość życia w zdrowiu,
  • wolność dokonywania wyborów życiowych,
  • hojność mierzona wsparciem charytatywnym dowolnego celu w danym miesiącu,
  • wolność od korupcji.

Na podium z notą 7,804 zajęła  Finlandia. To już szósty raz z rzędu. Tuż za nią na podium uplasowały się kolejno Dania, Islandia i - na czwartym miejscu - Izrael.  Od 5 do 8 miejsca zajęły Holandia, Szwecja, Norwegia i Szwajcaria. Za nimi Luksemburg i Nowa Zelandia. Polacy w tym zestawieniu okazali się szczęśliwsi m.in. od Japończyków, Brazylijczyków czy Greków. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE