Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego produkują maski ochronne 3D dla lekarzy

2020-04-01 13:25
GUMed
Autor: J. Meyer, GUMed

Blisko 200 przyłbic ochronnych dla służb medycznych przydatnych w walce z koronawirusem wyprodukowali dotychczas studenci kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykorzystują do tego drukarki 3D oraz umiejętności praktyczne wyniesione z fakultetów.

Przyłbice powstają w Pracowni druku 3D Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed. Do tej pory produkowano tu głównie modele serca wykorzystywane w edukacji pacjentów i studentów, a także do szkolenia lekarzy przed nietypowymi zabiegami.

- Wypróbowaliśmy 12 pobranych z Internetu i udoskonalonych prototypów, zanim zdecydowaliśmy się na model, który odpowiada naszym potrzebom. Ostateczny projekt został przygotowany po opracowaniu 6 różnych wersji, w oparciu o opinie otrzymane od użytkowników, którzy już korzystali z naszych przyłbic jako pierwsi, tj. specjalistów z kardiologii dorosłych, kardiologii dziecięcej i pediatrii onkologicznej – tłumaczy jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, student V roku kierunku lekarskiego, Marlon Souza Luis.

maski
Autor: Zuzanna Grochecka

Jak podkreślają twórcy, pracują na drukarkach 3D firmy Zortrax, ponieważ ich konfiguracja jest prosta, proces jest niezawodny, a jakość druku od dobrej do doskonałej. - Obecna przepustowość wynosi około 24 zestawów osłon na okulary dziennie. Każdy jest modułowy i pozwala na ponowne użycie, ponieważ osłonę twarzy można wymienić na nową – wyjaśnia Marlon Souza Luis. – Okulary można również łatwo zdezynfekować.

Studenci wykorzystali już własne zasoby filamentu, tj. materiału termoplastycznego, z którego powstają maski ochronne, a na zakup kolejnych brakuje dedykowanych środków. Ich pracę można wspierać finansowo, dokonując wpłat poprzez serwis https://zrzutka.pl/wtbehh

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE