Alert RCB dla trzech województw. Mieszkańcy w szoku. Sprawdź, czy działa Twój telewizor [23.04.2022]

i

Autor: pixabay.com, AG Alert RCB dla trzech województw. Mieszkańcy w szoku. "Sprawdź, czy działa Twój telewizor" [23.04.2022]

"Sprawdź, czy Twój telewizor działa". Nietypowa treść Alertu RCB. Dostałeś TAKI SMS?

2022-04-25 12:05

"25 kwietnia w pomorskim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie" - tego typu wiadomości otrzymali w ostatnich dniach mieszkańcy województwa pomorskiego. Komunikat wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. O co tak naprawdę chodzi?

Takie komunikaty trafiają do mieszkańców kilku województw, a konkretniej zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Chodzi o to, że we wspomnianych województwach już od poniedziałku (25 kwietnia) nastąpi szumnie zapowiadane od dłuższego czasu przejście na standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC.

Według harmonogramu wyłączenia standardu DVB-T przebiegają w następującej kolejności:

  • 28 marca 2022 roku - woj. dolnośląskie, lubuskie i zach. część woj. wielkopolskiego
  • 25 kwietnia 2022 roku - woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, płn-zach mazowieckie, wielkopolskie
  • 23 maja 2022 roku - woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, płd wielkopolskiego, płd Mazowsza
  • 27 czerwca 2022 roku - woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie

W internecie pojawiła się dyskusja o tym, co tego typu alerty mają wspólnego z bezpieczeństwem?

Jak przypomina portal innpoland.pl,  w założeniu komunikaty RCB powinny ostrzegać ludność przed zagrożeniami. I tak faktycznie bywa - wysyłane są w trakcie burz, porywistych wiatrów i innego rodzaju anomalii pogodowych. Ale tak się dzieje coraz rzadziej. Stają się bowiem narzędziem do informowania społeczeństwa o posunięciach rządu.

Na stronie RCB czytamy, że SMS-y są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności.

Ta zasada jest coraz częściej łamana. Jak dodaje portal, po raz pierwszy nastąpiło to przed wyborami w 2020 roku. RCB informowało, kto może głosować bez kolejki w II turze. Rozsyłane wiadomości wzbudziły zdziwienie u odbiorców, niektórzy byli tym oburzeni. Mówiono, że alert RCB wykorzystano jako kryptoagitację wyborczą, zawłaszczanie państwa do partyjnych celów.