Nielegalna wycinka drzew w parku Steffensów w Gdańsku

i

Autor: MARCIN GADOMSKI Nielegalna wycinka drzew w parku Steffensów w Gdańsku

Śledztwo w sprawie wycinki stuletnich drzew zostało umorzone

2021-11-05 20:00

Umorzono śledztwo w sprawie wycinki starodrzewia w Parku Steffensów na gdańskich Aniołkach. Przypomnijmy, w marcu tego roku spółka będąca właścicielem działki zleciła ścięcie 11 stuletnich drzew. - Śledczy nie dopatrzyli się w tym znamion czynu zabronionego - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

- Prokurator dokonał oceny całości zebranego w tej sprawie materiału dowodowego i w kontekście tego materiału dowodowego uznał, że przedstawicielowi spółki nie można zarzucić tutaj umyślnego bądź nieumyślnego działania ukierunkowanego na zniszczenie zabytku - tłumaczy prok. Wawryniuk.

Co istotne, inwestor dostał pozwolenie na wycinkę wydane przez prezydent Gdańska. Park Steffensów od połowy ubiegłego roku wpisany jest do rejestru zabytków. W związku z tym, pomorski konserwator zabytków nie przyjmuje takiej decyzji prokuratury.

- Konserwator z tą decyzją prokuratury się nie zgadza. Mówi wprost: jest to decyzja kuriozalna. Złożył już od tej decyzji odwołanie. Konserwatorowi zależy na ukaraniu winnych, zależy mu na tym, aby te drzewa rzeczywiście były chronione - dodaje Marcin Tymiński z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Do sprawy odniósł się też urząd miasta, tłumacząc, że zgodnie z prawem nie mógł nie wydać pozwolenia na wycinkę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE