Skwer Ruchu Młodej Polski w Gdańsku już gotowy! "To nowe miejsce wypoczynku z widokiem na Stare Miasto"

2020-05-22 10:17
gzdiz
Autor: Karol Stańczak / GZDiZ

Trzy miesiące wcześniej niż zakładano, mieszkańcy Gdańska oraz turyści mogą korzystać z odnowionego skweru, znajdującego się przy ul. Podmłyńskiej na Starym Mieście. Na placu pojawiła się mała architektura i zieleń. Decyzją radnych, skwer otrzymał imię Ruchu Młodej Polski.

Przebudowa skweru przy ul. Podmłyńskiej rozpoczęła się jesienią 2019 roku i według planów miała potrwać do końca sierpnia. Łagodna zima umożliwiła jednak szybsze ukończenie prac.

Celem przebudowy skweru było stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokich walorach użytkowych i wizualnych. Miejski plac zyskał granitową nawierzchnię oraz małą architekturę. Na murku oporowym skweru wykończonym stalą Corten, która w miarę upływu czasu zmieni kolor, zamontowanych zostało siedem ławek wykonanych ze stali nierdzewnej i drewna o różnej formie – od prostych siedzisk do ławek z oparciami i podłokietnikami. Dwie z nich wyposażono również w podnóżki.

- Wykreowana przestrzeń to miejsce, które daje możliwość wypoczynku podczas spacerów, jednocześnie tworzy dogodne warunki dla podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na Główne Miasto – mówi Michał Szymański, zastępca dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej GZDiZ.

Jak zmienił się skwer przy ul. Podmłyńskiej? O szczegółach opowiedziała nam rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Magdalena Kiljan. Posłuchaj

Nowa przestrzeń jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami i rodziców z wózkami, bo choć skwer zachował dwupoziomową formę, to wejść na niego można bez konieczności pokonywania schodów. Dodatkowo na skwerze nasadzonych zostało 16 drzew liściastych, z których siedem zlokalizowano w niewielkich ogrodach deszczowych.

Dotychczas bezimienny skwer przy ul. Podmłyńskiej od 30 kwietnia ma swoją nową nazwę. Decyzją radnych skwer otrzymał imię Ruchu Młodej Polski. To upamiętnienie powstałego w 1979 roku ugrupowania demokratycznej opozycji, które aktywnie działało w latach 80. na rzecz przeobrażeń ustrojowych w Polsce. Na skwerze pojawi się wkrótce tablica informacyjna przybliżająca historię działalności Ruchu.

Koszt modernizacji skweru przy ul. Podmłyńskiej wyniósł blisko 950 tys. zł.