Sinice

i

Autor: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Sinice pojawiły się w Bałtyku! Sprawdź gdzie wywieszono czerwoną flagę [AKTUALIZACJA]

2021-06-29 14:38

Sinice w Bałtyku 2021. We wtorek (29 czerwca 202) zamknięto kąpieliska w Trójmieście. Gdzie pojawiły się już sinice w tym roku? Na których plażach się NIE wykąpiemy? Sprawdź w naszym artykule i bądź na bieżąco.

AKTUALIZACJA 30.06 9:00

W środę rano na 11 nadmorskich kąpieliskach, w tym 8 w Sopocie, zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.

Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz w Stegnie (zejście od ul. Morskiej) w powiecie nowodworskim.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie: 

Wysokie temperatury, jakie w ostatnich dniach towarzyszyły mieszkańcom i turystom w Gdyni, przyczyniły się do zakwitu sinic w przybrzeżnych wodach Bałtyku, a dokładnie na kąpieliskach w Śródmieści i Redłowie. Oznacza to niestety zakaz kąpieli. Kontakt z taką wodą może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

W Gdyni sezon letni oznacza możliwość zażycia morskich kąpieli. Od 26 czerwca w mieście funkcjonują cztery kąpieliska strzeżone – w Śródmieściu, Redłowie, Orłowie i na Babich Dołach. W tych miejscach każdego dnia sezonu letniego sporządzany jest raport plażowy, który publikowany jest na stronach Gdynia.pl, Gdyńskiego Centrum Sportu oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

We wtorek, 29 czerwca, na wyżej wymienionych stronach pojawiła się informacja o zakwicie sinicowym na kąpiliskach w Śródmieściu oraz Redłowie. Czym właściwie są sinice?

To cyjanobakterie, które występują we wszystkich zbiornikach wodnych. Niektóre z nich mogą produkować związki toksyczne w momencie kwitnienia. W Morzu Bałtyckim najczęściej robi to gatunek Nodularia spumigena. Jego kwitnienie w sezonie letnim jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

Jak to się dzieje? Sprzyja temu szereg czynników, które latem często występują właśnie na trójmiejskich plażach. Są to:

  • temperatura wody powyżej 16-20°C,
  • słaby wiatr,
  • brak opadów,
  • niewielkie mieszanie się wody.

Gdy sinicie kwitną woda mętnieje i zabarwia się na zielono. Pojawia się także charakterystyczny, zatęchły i ziemisty zapach. Z kolei brak wiatru sprawia, że mogą one unosić się na powierzchni wody, tworząc kożuchy.

Korzystając z uroków gdyńskich plaż, zalecamy by przed wejściem do wody, upewnić się, czy jej stan jest odpowiedni i czy jej wygląd lub zapach nie wskazują na kwitnienie sinic. Polecamy również korzystanie z naszych codziennych raportów plażowych oraz tych dostępnych na stronach GCS oraz GIS.

Sztorm na Bałtyku. Jak wygląda sytuacja na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?