Setki różowych skrzyneczek zawisną w Gdańsku. Miasto walczy z wykluczeniem menstruacyjnym

i

Autor: Robert Wolak/gdansk.pl

Społeczeństwo

Setki różowych skrzyneczek zawiśnie w Gdańsku. Miasto walczy z wykluczeniem menstruacyjnym

2023-03-29 9:07

Szkoły, instytucje czy organizacje pozarządowe zostaną wyposażone w różowe skrzyneczki, które w ramach współpracy zostały sfinansowane ze środków UNICEF. Łącznie w przestrzeni miejskiej pojawi się ich ponad tysiąc. To element walki z tzw. wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny w czasie menstruacji.

Zgodnie z hasłem: „Weź jeśli potrzebujesz, zostaw jeśli masz nadmiar” w przekazanych skrzyneczkach dostępne są bezpłatne środki higieniczne w postaci podpasek i tamponów. Szkoły, organizacje pozarządowe i instytucje, które wyraziły zainteresowanie akcją, będą dbać we własnym zakresie o ich regularne uzupełnianie.

Część zakupionych ze środków UNICEF skrzyneczek zawiśnie w gdańskich placówkach edukacyjnych, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. Natomiast zainteresowane organizacje pozarządowe i instytucje, z których usług korzystają na co dzień mieszkanki Gdańska, mogą zgłaszać się po nie wypełniając wcześniej formularz online.

Zgłoś się po różową skrzyneczkę

Pierwsza różowa skrzyneczka, wypełniona podpaskami, zawisła w grudniu 2019 roku w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Obecnie znajdują się one w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach i teatrach w całej Polsce. W Gdańsku zawisły dotychczas w budynkach Rady Miasta Gdańska, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Zespołach Obsługi Mieszkańców i w części szkół.

Wykluczenie menstruacyjne dotyka w całej Polsce blisko 500 tys. osób, których nie stać na zakup podpasek czy tamponów. 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu. 42 proc. rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, natomiast 43 proc. nastolatek unika poruszania tematu okresu z ojcem.

Projekt realizowany przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Wywiad z Robertem Lewandowskim na premierze filmu Nieznany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE