Olimpizm, igrzyska olimpijskie, Thomas Bach, Władimir Putin, MKOl

i

Autor: AP Szef MKOl Thomas Bach i prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu w 2014 roku

Zawodnicy Rosji i Białorusi wystąpią na olimpiadzie? Jest apel z Gdańska w tej sprawie

2023-03-05 18:00

Olimpiada nie dla sportowców z Rosji i Białorusi. Taki apel senat Uniwersytetu Gdańskiego wystosował do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. To reakcja na komunikat zapowiadający, że MKOl będzie dążył do dopuszczenia sportowców z tych krajów do kolejnych igrzysk, jako zawodników neutralnych, nie popierających Putina.

To powinna być jasna deklaracja całego środowiska sportowego, że sportowcy kraju najeżdżającego na drugi kraj, nie powinni brać udziału w takich zawodach. Chcemy pokazać swoją jedność z narodem ukraińskim i chcielibyśmy, aby sport nie był traktowany jedynie jako biznes. Z racji tego, że szef MKOl-u Thomas Bach jest odznaczony u nas tytułem doktora honoris causa, pozwoliliśmy sobie na taką reakcję, na taki głos w tej sprawie 

- mówi Tomasz Aftański, wicedyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu oraz senator UG.

Uniwersytet Gdański pisze do MKOL-u

Gdańska uczelnia liczy, że podobnych głosów z czasem będzie pojawiać się coraz więcej. - Wiadomo, że jesteśmy jedynie kroplą białka w oceanie mleka, natomiast to właśnie kropla drąży kamień i bez takich deklaracji, również mniejszych jednostek, MKOl nie będzie zdawał sobie sprawy jak duży błąd pragnie popełnić. Liczymy na to, że na głos gdzieś jednak zostanie usłyszany. A może i wywoła też lawinę głosów z innych instytucji, które zostaną w ten sposób uodważnione - dodaje Tomasz Aftański.

Czasu na podjęcie ostatecznej decyzji przez MKOl coraz mniej. Najbliższe igrzyska olimpijskie odbędą się latem przyszłego roku w Paryżu.

Polscy sportowcy na igrzyskach zimowych. Wielu spotkał tragiczny los. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE