Salon Gdańska zyska nowy „parkiet”. Rusza wymiana nawierzchni Długiego Targu

2021-09-14 17:06
Długi Targ
Autor: GZDiZ

Nawierzchnia Długiego Targu zostanie wymieniona na dwóch środkowych pasach, pomiędzy latarniami. Roboty prowadzone będą etapami począwszy od strony Zielonej Bramy. Początek prac zaplanowano na 15 września. Ruch pieszy będzie zachowany.

Prace wykonywane będą etapowo od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna i obejmą wymianę nawierzchni na dwóch środkowych pasach, pomiędzy latarniami. Podczas trwania robót, ruch pieszy zostanie zachowany. W jednym momencie ma być remontowana nawierzchnia na czterech polach (kwadratach). Dla  potrzeb  organizacji  budowy z eksploatacji będzie wyłączonych 10 pól. Jak zapewniają drogowcy, wszystkie te założenia mają zminimalizować uciążliwości.

Fragment nowej nawierzchni mieszkańcy i turyści mogli przetestować w kwietniu, kiedy drogowcy ułożyli na Długim Targu próbne pole. Kostka została zaakceptowana zarówno przez pieszych, jak i przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Konserwator wskazał w swojej decyzji rodzaj materiału, sposób jego obróbki, wymiary i kolorystykę. Próbny fragment nawierzchni został czasowo udostępniony spacerowiczom z różnymi potrzebami: nową kostkę testowały osoby niewidome, opiekunowie osób na wózkach inwalidzkich i matki z dziećmi. Wszyscy próbne pole ocenili jako funkcjonalne.

Materiał został przygotowany według wskazań PWKZ. To skandynawski i polski granit o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Próbne pole ułożone zostało z kostki o wymiarach 13x22 cm oraz 10 cm grubości.  Jej boki są łupane zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Materiał dobrany został pod względem odporności na poślizg. Prace na Długim Targu mają zakończyć się do 20 czerwca przyszłego roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE