Limit na paliwo. Informacje o ograniczeniach sprzedaży

i

Autor: A. Kwiecień/R. Karsznia

paliwa

Są limity na stacjach benzynowych. Na Pomorzu paliwo kupisz w ograniczonej ilości

Na Pomorzu w wielu miejscach pojawiły się już informacje o tym, że zakup paliwa jest limitowany. Na dystrybutorze klienci widzą suchą informację. Co to oznacza?

Limity na zakup paliwa

Ceny paliw we wrześniu rekordowo spadły. Analitycy zwrócili uwagę, ceny benzyny bezołowiowej 95 spadły w sumie o 60 gr/l, benzyny bezołowiowej 98 o 40 gr/l, oleju napędowego o 41 gr/l, a autogazu wzrosły o 4 gr/l. "Po tych obniżkach ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie" - poinformowali analitycy Refleksu. Ceny wciąż spadają, ale na dystrybutorach, wraz z niższymi cenami pojawiły się informacje o ograniczeniu sprzedaży. Pierwsze takie informacje na stacjach można było zauważyć pod koniec września.

Dopuszczalny limit jednorazowego tankowania ON wynosi 100 l.

Szanowni klienci! Uprzejmie informujemy, że chwilowo wprowadzamy limit tankowania oleju napędowego. Wynosi on do 100 litrów. Za niedogodności przepraszamy

- to cytaty ze stacji w Kosakowie i Jastarni.

Czy paliwa może zabraknąć, skoro pojawiają się pierwsze limity? To już jest fakt, chociaż przedstawiciele rządu wciąż zapewniają, zę paliwa nie zabraknie, sprzedawcy organiczają sprzedaż. 

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany, czy w związku z tym, że niektórzy kierowcy zaczynają tankować benzynę na zapas, nie będzie jej brakować na stacjach, zapewnił, że

Tańsza benzyna jest efektem działań rynkowych Orlenu, które były podejmowane przez ostatnie osiem lat. W tej chwili te działania optymalizacyjne Orlenu zaczynają przynosić efekt. Stąd są takie ceny. Mogę zapewnić, że w Polsce będą albo najniższe, albo jedne z najniższych cen paliwa w Europie i że to jest trwała tendencja. Jeśli my będziemy rządzić jako PiS

- mówił Sasin.

Ceny paliw spadają przed wyborami

Niskie ceny paliw tuż przed wyborami nie powinny dziwić. Jak wskazują eksperci, w ten sposób PiS będzie w stanie wykazać niższą inflację - rynek paliwowy to znacząca część wpływająca na jej wysokość. Ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce spadają, chociaż na rynkach europejskich rosną. 

Jak podaje Polsat News, analityczka rynku paliw Urszula Cieślak, podkreśla, że obecne ceny paliw "z ekonomią mają mniej wspólnego".

Nie chodzi o tendencje, bo czasem rafinerie biorą na siebie koszty wzrostu cen na świecie. Ale skala tego ciężaru, przy spadku ceny złotego, to gwałtowana redukcja dla marży

 - tłumaczyła w Polsat News.

Ceny pali w Europie, ile zapłacimy za granicą? 

Średnie ceny paliw na polskich stacjach są niższe niż w reszcie krajów europejskich. Ceny benzyny na Litwie wynoszą w przeliczeniu na złotówkę 7,53 za litr, zaś w Niemczech - 8,93 złotych za litr. Za olej napędowy w Czechach trzeba zapłacić 7,42 złotych za litr, a w Niemczech - 8,63 zł za litr. (Dane z 28 września 2023)

Gdzie są limity sprzedaży paliwa?

Grupa Orlen nie przewiduje zmiany polityki cenowej przy sprzedaży paliw, ani wprowadzenia limitów tankowania na swoich stacjach — poinformowało biuro prasowe koncernu. Limity wprowadzono na niektórych stacjach Lotosu, Informację o limicie znajdziemy na stacji Oktan w Jastarni, oraz na niektórych z sieci Shell.

"Być może limity są spowodowane tym, żeby ludzie nie tankowali taniego paliwa na zapas do kanistrów" — powiedziała Business Insider jedna z pracownic stacji. 

W ostatnim czasie obserwowaliśmy nieco ograniczoną dostępność paliwa w związku z dużym popytem krajowym, zwłaszcza po stronie klientów biznesowych tankujących olej napędowy. Jednak jeśli chodzi o naszą sieć, to widzimy, że w zeszłym tygodniu sytuacja z dostępnością paliw się poprawiła i mamy nadzieję, że sytuacja ta się utrzyma.

- informuje biuro prasowe Shell Polska.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

GALERIA: Najpopularniejsze marki nowych aut w Polsce

Pomorskie. Test roweru elektrycznego Mevo 2.0
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE