Ruszył 761. Jarmark św. Dominika! Miniony weekend pachniał Świętem Chleba

2021-07-26 9:51

W niedzielę (25 lipca) podczas Jarmarku św. Dominika obchodzono w Gdańsku Święto Chleba. Była to okazja nie tylko do prezentacji znakomitych wyrobów piekarniczych i cukierniczych, ale też do promocji wśród potencjalnych klientów tradycyjnego pieczywa. Piekarze i cukiernicy przygotowali mnóstwo atrakcji.

Święto Chleba zorganizowano na Długim Targu, tuż obok Zielonej Bramy. Mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z oferty prezentowanych na specjalnych stoiskach wyrobów piekarniczych. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, widać było bardzo bogatą i różnorodną ofertę gdańskich piekarzy, którzy swoje święto zorganizowali już po raz 26. Były konkursy i strefa zabaw dla dzieci.

Na scenie występowały m.in. Teatr QFER i zespół muzyczny Rock & Rollersi. Zanim jednak do tego doszło miała tu miejsce uroczysta inauguracja Święta Chleba. Poprzedziła ją msza św. w Bazylice Mariackiej. Święto zorganizowały Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku, a sfinansowano je z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

"Bardzo się cieszę, że Święto Chleba jest już na stałe związane z Jarmarkiem św. Dominika. To już jest nierozłączna część Jarmarku. Dziękuję wszystkim rzemieślnikom i członkom cechu, piekarzom cukiernikom za to, że codziennie swoją ciężką pracą dostarczacie najwyższej jakości produkty na nasze stoły"

– mówił do uczestników uroczystości Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Od kilku lat w ramach Święta Chleba organizowany jest konkurs dla mieszkańców, którzy sami pieką chleb i chcą się tym pochwalić. Niektórzy domowi piekarze stają do rywalizacji po raz kolejny.

"Koledzy mówili: „Jak to konkurencję popieracie?”, ale to nie jest tak. Bardzo się cieszymy, jak ktoś sam piecze chleb, bo zaprosi kogoś, poczęstuje. Ta druga osoba nie zawsze będzie chciała sama piec, ale będzie potem szukać dobrego chleba. Mam nadzieję, że przez to trafi do nas, bo staramy się robić dobre pieczywo, nie mrożone, ale prawdziwe, pachnące, chrupiące. Niepokoi nas trochę to, że młode pokolenie, dwudziestolatków nie zna takiego chleba i bułek, bo jest przyzwyczajona do kupowania pieczywa krojonego i pakowanego"

– mówił gdansk.pl Piotr Gotowała, starszy Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 23.07.2021