Rowerowy maj w wielkim stylu choć... bez rekordu: podsumowanie akcji w Gdańsku

i

Autor: gdansk.pl

Rowerowy maj w wielkim stylu choć... bez rekordu: podsumowanie akcji w Gdańsku

2021-06-04 12:27

Dobiegła końca 7. edycja zabawy Rowerowy maj. W środę, 2 czerwca na boisku szkolnym w SP 92 przedstawiciele zwycięskich szkół i klas odebrali nagrody z rąk prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Ilu najmłodszych skorzystało z akcji promującej jednoślady?

Po roku przerwy dzieci, nauczyciele i rodzice mogli powrócić do aktywnej tradycji. Nie tylko na rowerach, ale także hulajnogach, deskorolkach czy rolkach. W tym roku zabawa trwała wyjątkowo krócej, bo tylko trzy tygodnie, od 4 do 24 maja. Zasady kampanii były bardzo proste, każdy uczestnik, który w maju dotarł na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymywał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek czekały atrakcyjne nagrody.

„Po ubiegłorocznej przerwie bardzo chcieliśmy, żeby Rowerowy maj się odbył, choć zorganizowany został w trochę okrojonej formie. Mimo to bardzo się cieszę, że tak licznie, uczennice i uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięliście udział w naszej zabawie. Frekwencja wyniosła niemal 50%. Cieszę się, że ta formuła się rozszerzyła i w wyzwaniu liczył się nie tylko rower, ale także hulajnoga i deskorolka”

- komentowała podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rowerowy maj 2021: Ilu najmłodszych skorzystało z akcji promującej jednoślady?

Tylko w Gdańsku o tytuł najlepszej szkoły, klasy i przedszkola walczyło aż 31 498 uczestników z 177 placówek, a frekwencja rowerowa wyniosła 50%. Frekwencja w porównaniu z 2019 rokiem nie wygląda jednak tak dobrze. Przed pandemiczną przerwą wynosiła 57 %. Połowa dzieci z gdańskich szkół podstawowych oraz przedszkoli docierała w maju na lekcje w sposób aktywny. Uczniowie i nauczyciele odbyli w tym roku ponad 662 406 podróży do szkół i przedszkoli! Dwa lata temu było to 950 164

„Warto pamiętać, że codzienne podróże do szkoły i pracy, można odbywać inaczej niż tylko samochodem czy autobusem. Bardzo bym chciała, żeby zamiłowanie do jazdy na rowerach i hulajnogach trwało nie tylko w maju, kiedy zbiera się punkty, ale także przez kolejne miesiące. Taka forma ruchu sprzyja zdrowiu. Nie można zapominać także o przestrzeganiu zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.”

 - dodała prezydent Dulkiewicz.

Szczegółowe wyniki akcji w Gdańsku może śledzić na oficjalnej stronie miasta. Statystyki wszystkich miast biorących udział w kampanii, dostępne są na stronie Rowerowy maj.

Wystartował system rowerowy BiKeR
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE