Rowerem przez Pomorze. Najlepsze trasy rowerowe

i

Autor: pomorskie.eu

Turystyka

Rowerem przez Pomorze. TOP 8 najlepszych tras rowerowych

2023-05-26 11:55

Piękna, wiosenna pogoda sprzyja wycieczkom. Rowerem przez Pomorze? Piękna sprawa. Widoki sprawią, że nie będzie to wysiłkiem, a czystą przyjemnością. My prezentujemy te najlepsze trasy - całkowicie subiektywnie!

Piękno Półwyspu Helskiego

Mierzeja Helska to jeden z najpopularniejszych kierunków letniego wypoczynku w Polsce, a znajdujący się na niej szlak rowerowy należy do najbardziej urokliwych na polskim wybrzeżu. Trasa z Helu do Władysławowa była jedną z pierwszych w Polsce, w której oddzielony został ruch rowerowy od samochodowego.

35-kilometrowa trasa obfituje w liczne atrakcje kulturowe, jak również niesamowite walory przyrodnicze, które można podziwiać po drodze. Całość proponowanej wycieczki prowadzi przez Nadmorski Park Krajobrazowy, gdzie szczególnie cennym elementem krajobrazu są występujące tu wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla południowego Bałtyku.

Ponad 40 proc. powierzchni Parku pokrywają lasy, w dużej mierze sosnowe. Wyjątkowo bogata jest również awifauna Parku, Półwysep Helski jest miejscem intensywnych przelotów ptaków podczas wiosennych i letnich wędrówek.

Rozpoczynając rowerową eskapadę na „początku Polski”, czyli miejscu najdalej wysuniętym na północ naszego kraju, poznamy niezwykle uroczy Hel, którego historia i tradycja nierozerwalnie powiązana jest z morzem i rybołówstwem. Kolejną atrakcją na trasie jest Jurata, powszechnie znany i lubiany nadmorski kurort który szczególnie upodobali sobie przedstawiciele świata sztuki. Spacerując pomiędzy molem, a wejściem na plaże przy znanym hotelu Bryza, często można spotkać w lokalnych restauracjach i kawiarniach polskich aktorów, muzyków czy przedstawicieli mediów.

Odcinek pomiędzy Helem a Jurata został zmodernizowany w ramach budowy Pomorskich Tras Rowerowych i obecnie poruszamy się po trasie wykonanej z żywicy i kruszywa mineralnego. Niezwykle urokliwy jest ponad kilometrowy odcinek poprowadzony promenadą tuż nad wodami Zatoki Puckiej.

Jastarnia to kolejna miejscowość do jakiej wiedziemy pokonując trasę rowerową wzdłuż Półwyspu Helskiego. Ta słynna miejscowość letniskowa zachwyca zachowaną tradycją rybacką, a spacer urokliwymi uliczkami staje się niezapomnianym przeżyciem dla każdego turysty. Miejscem, które warto odwiedzić jest na pewno lokalny kościół z marynistycznym wystrojem wnętrza.

Rowerem przez Pomorze. Najlepsze trasy rowerowe

i

Autor: pomorskie.eu

Opuszczamy już letniskową Jastarnię w kierunku Władysławowa. Tuż za granicą miasta znajduje się Ośrodek Oporu Jastarnia, to system bunkrów, które w 1939 r. wchodziły w skład Rejonu Umocnionego Hel. Warto zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć te obiekty militarne, bo bunkier na plaży to dość nietypowy krajobraz polskiego wybrzeża.

Dalej mijamy letniskową Kuźnicę oraz mekkę miłośników sportów wodnych, czyli Chałupy. To właśnie tu, pomiędzy Kuźnicą i Chałupami Półwysep jest najwęższy, osiąga niecałe 100 m szerokości. Ten rowerowy odcinek jest szczególnie urokliwy, gdyż prowadzi tuż nad Zatoką. Warto zaplanować wycieczkę tak, aby móc podziwiać wieczorne słońce zanurzające się w wodach Zatoki Puckiej.

Ostatnią miejscowością na naszej trasie jest Władysławowo, miejsce które przyciąga szerokimi plażami i krzykiem mew krążących o poranku nad portem rybackim. Warto odwiedzić Muzeum Motyli, który zlokalizowane jest w wieży Domu Rybaka.

Trasa wokół trzech jezior

Szlak „Trzech Jezior” to szlak rowerowy w formie pętli o długości 18,5 km. Trasa biegnie wzdłuż trzech jezior znajdujących się na terenie gminy Przywidz takich jak: Przywidzkie Małe, Połęczyńskie i Głęboczko.

Nie jedno, ale aż trzy jezioro można objechać w jedną rowerową wycieczkę. Wszystkie jeziora są niesamowicie piękne w otoczeniu leśny tras. Jezioro Przywidzkie Małe jest częścią Jeziora Przywidzkiego Dużego, przy którym znajdowało się niegdyś grodzisko. Ślady grodziska można spotkać do dziś. Na jeziorze znajduje się wyspa. Rezerwat Wyspa na Jeziorze Przywidz obejmuje porośniętą lasem bukowo-dębowym wyspę. Niektóre drzewa osiągają wiek ponad 180 lat.

Część szlaku Trzech Jezior wiedzie odcinkiem historycznej granicy Wolnego Miasta Gdańska. Długość szlaku to ponad 25 kilometry.

Trasa rowerowa przez całą Polskę

Wiślana Trasa Rowerowa to częściowo istniejący szlak rowerowy, biegnący wzdłuż Wisły, łączący Beskidy (początek na stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko) z Bałtykiem (koniec szlaku na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku). Docelowo ma liczyć ok. 1200 km. Trasa ma przebiegać głównie drogami wyłączonymi z ruchu pojazdów silnikowych, m.in. koroną wałów przeciwpowodziowych po obu stronach Wisły.

Wiślana Trasa Rowerowa powstaje z myślą przede wszystkim o rowerzystach, a także o biegaczach, a w okresie zimowym również o miłośnikach narciarstwa biegowego czy kuligów.

W województwie pomorskim są planowane dwie nitki szlaku po obu stronach Wisły: na lewym brzegu od Wyspy Sobieszewskiej do Pieniążkowa, zaś na prawym brzegu od miejscowości Mikoszewo do Rusinowa. Szlak w województwie pomorskim ma mieć wspólny przebieg i oznakowanie z międzynarodową trasą EuroVelo 9.

Nasze TOP 8 pomorskich tras rowerowych

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Historia dwóch stadionów. Z kroniki gdańskiego żużlu.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE