Morze łez na festiwalu filmowym w Gdyni. Film o Annie Przybylskiej zrobił piorunujące wrażenie

i

Autor: Fot, fot. Dorota Nelke, archiwum Gdynia.pl

Rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Mija 8 lat odkąd odeszła

2022-10-05 7:36

Uwielbiana aktorka, wspaniała przyjaciółka, kochająca matka i oddana gdynianka. Mija 8 lat odkąd odeszła Anna Przybylska. Aktorka zmagała się z ciężką chorobą. Choć lata mijają, to pamięć o aktorce jest wciąż żywa nie tylko w jej rodzinnym mieście.

Anna Przybylska - życiorys

Urodziła się 26 grudnia 1978 o godz. 3:20 w Gdyni. Była córką Bogdana Przybylskiego (1942–1995) – oficera marynarki wojennej w stopniu komandora porucznika, który zmarł 20 sierpnia 1995 wskutek choroby nowotworowej, oraz Krystyny, z zawodu technika gastronomii. Miała siostrę, Agnieszkę (ur. 1974).

W dzieciństwie występowała w dziecięcym zespole wokalno-tanecznym Jantarki.

W 1997 ukończyła IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni. Studiowała pedagogikę obronną na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, ale przerwała studia po pierwszym roku.

Rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Tak się zmieniała uwielbiana aktorka [GALERIA]

 Anna Przybylska - choroba i ostatnie dni. Pożegnanie Gdynianki i pomoc dla hospicjum

U Anny Przybylskiej zdiagnozowano guza trzustki. Ostatnie tygodnie przed śmiercią spędziła w gdyńskim Hospicjum im. św. Wawrzyńca. To miejsce, w którym zapewniona jest nie tylko opieka paliatywna, ale też pozwalające odejść z godnością. Odejście aktorki poruszyło wiele serc. Sama angażowała się w pomoc na rzecz potrzebujących i chorych.

Rodzina, przyjaciele, wielbiciele i mieszkańcy Trójmiasta oraz okolic - 9 października 2014 roku setki osób zgromadziły się, by pożegnać aktorkę Annę Przybylską. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej w Gdyni. Aktorka została pochowana na Cmentarzu Parafialnym przy Parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła na Oksywiu.

W dniu pogrzebu ulica Świętojańska została przystrojona 4 tysiącami białych róż. Tak Gdynia pożegnała Annę Przybylską. Wystawiono także księgę kondolencyjną, do której swoje słowa pożegnania wpisywali mieszkańcy Trójmiasta.

Rodzina zaapelowała do wszystkich, którzy chcieli złożyć kwiaty na grobie, o przekazanie datków dla hospicjum. W dniu pogrzebu aktorki każdy mógł wrzucić pieniądze do puszek wolontariuszy, którzy stali przed cmentarzem. Przez pierwsze trzy tygodnie po pogrzebie udało się uzbierać ponad 200 tys. zł.

 Anna Przybylska - filmy i programy TV. Była znana nie tylko ze “Złotopolskich”

Anna Przybylska urodziła się w Gdyni, 26 grudnia 1978 roku. W 1997 roku ukończyła IX Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Na stałe związana była z Trójmiastem. W pierwszym filmie zagrała już jako 19-latka, w filmie Radosława Piwowarskiego „Ciemna strona Wenus”. Widzowie pokochali ją także w roli Jadzi w filmie „Kariera Nikodema Dyzmy".

Popularność przyniósł jej serial „Złotopolscy”, gdzie grała rolę Marylki z komisariatu Policji na Dworcu Centralnym w Warszawie. Występowała też serialu „Daleko od noszy" oraz w sitcomie „Lot 001”. Brała też udział w przedsięwzięciu reżyserskim Bogusława Lindy „Sezon na leszcza” (2001 r.). Swoją ostatnią kreację stworzyła w filmie „Bilet na księżyc" w 2013 roku.

Film o Ani Przybylskiej z premierą 7 października

Już 7 października – w 8. rocznicę śmierci artystki – będziemy mogli zobaczyć film o jej życiu prywatnym. Zebrane przez twórców materiały pochodzą z archiwum Telewizji Polskiej i od rodziny aktorki. Nad dokumentem pracował duet reżyserski Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski. Panowie mają już na swoim koncie filmy m.in. o Maryli Rodowicz i Krzysztofie Krawczyku.

Anna Przybylska - mąż, dzieci 

W 2000 poślubiła tenisistę Dominika Zygrę, rok później rozwiedli się. Następnie była w związku z piłkarzem Jarosławem Bieniukiem, z którym miała córkę Oliwię (ur. 18 października 2002) oraz dwóch synów: Szymona (ur. 13 stycznia 2006) i Jana (ur. 21 marca 2011).

Ewa Wąsikowska VIDEOBLOG: Anna Przybylska - sesja w Playboyu, miłość i nierówna walka z rakiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE