Robisz sobie zdjęcia w rzepaku? Uważaj, bo to niebezpieczne! Rolniczka ostrzega

2022-05-25 11:23
krajobraz rzepak
Autor: pixabay.com

Moda na zdjęcia w rzepaku trwa. Coraz więcej osób, w tym także popularnych influencerów, robi sobie zdjęcia w pięknych okolicznościach przyrody. "Chcesz sobie zrobić zdjęcia w rzepaku? To przeczytaj" - ostrzega rolniczka. Okazuje się, że "rzepiary" robiąc takie zdjęcia, dużo ryzykują!

Rzepiara, czyli dziewczyna, najczęściej influencerka, robiąca zdjęcie w polu rzepaku. Słowo to było zgłoszone w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 wciąż jest modne. W dalszym ciągu wiele dziewczyn zachwyca się żywym kolorem upraw i korzysta z ich walorów robiąc zdjęcia. 

sytuację postanowiła skomentować jedna z rolniczek. Ze wpisu kobiety, cytowanego przez Fakt, dowiadujemy się, że chęć wykonania niewinnej fotografii na tle żółtych roślin może mieć dla nas przykre konsekwencje. 

"Z perspektywy żony rolnika uprawiającego rzepak mam kilka słów do powiedzenia, mam nadzieje, że zostaną dobrze przyjęte. (...) Wchodząc w uprawę rzepaku możecie rozwścieczyć rolnika do czerwoności. Dlaczego? Plantacja się pokłada, rzepak nie odbija do góry, i to akurat jest najmniejszy problem..."

- podkreśla rolniczka. Jednak dopiero to, co dodał po chwili stanowczo zniechęca od robienia takich zdjęć. 

Jak podaje portal, w dalszej części swojego wpisu autorka zwraca uwagę, na rzeczy, o których z całą pewnością nie myśli żadna z osób stykających się po raz pierwszy z polem rzepaku.

Okazuje się, że na rzepaku często znajdują się owadobójcze środki, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Są to m.in. chloropiryfos i pochodne, które często powodują uszkodzenia nerek, wątroby, układu oddechowego oraz zaćmę. Środki te działają drażniąco na skórę i oczy.

"Jeżeli pomyślałaś właśnie, że «gdyby te substancje były takie szkodliwe, nie mogłyby być dopuszczone do uprawy żywności» już wyjaśniam – wraz z czasem i wzrostem roślin substancje te rozłożą się do postaci nieszkodliwych i zostaną wydalone z rzepaku. W momencie zbioru jest ok. Ale czas kwitnienia to cała tablica Mendelejewa w jednym miejscu. Mój mąż w momencie wykonywania oprysków wyglada jak przybysz z innej planety, nie odważyłby się wejść w uprawę bez kombinezonu ochronnego, maski i rękawic"

- dodaje rolniczka. 

Sonda
Retuszujesz swoje zdjęcia?
Szybkie pytania - Gromee
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE