Plaża w Dębkach pełna turystów we wrześniu 2023

i

Autor: Monika Czekańska/IMGW

pogoda

Rekordowy wrzesień. Synoptycy zdradzili, gdzie było najcieplej

Synoptycy już wiedzą i są tego pewni - to będzie najcieplejszy wrzesień w historii. Odkąd zaczęto prowadzić systematyczne pomiary temperatury takiego września jeszcze nie było. 21 września statystyki mówią wprost - do października niewiele się zmieni, to będzie rekord dla Polski.

Skorzystaj z pogody we wrześniu

Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023

- poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 Wysokie temperatury we wrześniu

"Dodatnią anomalią" meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia

- tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

 Anomalie pogodowe jesień 2023

Z wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st.

Jak ustalili badacze pogody najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

"W czwartek (21 września) pogodnie, tylko na południowym wschodzie i w Karpatach okresami zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura od 23 do 27 st., w dolinach karpackich około 22 st." - zapowiada na swoje stronie IMGW. Kolejne dni mogą być minimalnie chłodniejsze, ale IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.

GALERIA: Ciepły wrzesień przyciągnął nad Bałtyk. Na plaży w Dębkach tłumy turystów

Pomorskie. Parawany i inne plażowe obyczaje na plaży w Gdyni Śródmieściu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE