Toruńskie lasy zapraszają - pamiętajmy, że tam jesteśmy gośćmi [AUDIO]

i

Autor: pixabay.com

Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku podjęła decyzje o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC. Co to oznacza dla Pomorskich lasów?

2022-08-17 20:59

Do listopada Pomorskie lasy posiadać będą międzynarodowy certyfikat gospodarki leśnej FSC. Jak zapewnia nas Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, w praktyce nie zmieni się nic i lasy nadal będą chronione według dobrych procedur.

Czym jest system FSC?

System FSC, czyli  Forest Stewardship Council, to międzynarodowy certyfikat odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dzięki niemu łatwiej jest np. sprzedać drewno na niektórych rynkach. Pomorskie lasy miały ten certyfikat aż od 1996 roku i jak przyznaje dyrekcja na początku był niezwykle pomocny. Procedury pomogły wejść w nowy, bardziej sprofesjonalizowany sposób zarządzania lasem.

Wyłączono nas z możliwości wpływu na kryteria gospodarki leśnej. My jesteśmy zarządcą lasów państwowych i w ten sposób my stracilibyśmy sposób, na to jak będzie wyglądać gospodarka leśna, ponieważ ktoś inny mówiłby według jakich zasad powinniśmy ją prowadzić. W dodatku umowa przewidywała, że musielibyśmy w trakcie jej trwania, dostosowywać się do każdej zmiany tych warunków.

Komentuje Paweł Januszewski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Obecna certyfikacja FSC obowiązywać będzie do listopada 2022 roku.

Czy na Pomorzu więcej drzew pójdzie pod topór?

Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych tłumaczy, że certyfikacji FSC nie ma nic wspólnego ze ścinaniem drzew. To odbywa się na podstawie planu urządzania lasu, który raz na 10 lat. Plan ten przygotowywany jest przez firmę zewnętrzną wyłonioną na drodze przetargu. W konstruowaniu planu biorą udział specjaliści, którzy określą ile i jakie drzewa mogą zostać ścięte. Ponadto Regionalna Dyrekcja dodała, że w Polsce ścina się ¾ tego co się zasadza, a co za tym idzie co roku powierzchnia lasów i ilość drzew sukcesywnie się zwiększa. 

Trójmiejski Park Krajobrazowy bardziej chroniony 

Warto zaznaczyć że Trójmiejski Park Krajobrazowy jest specjalnie chroniony, a to wszystko łączy się ze statusem lasu ochronnego. Dodatkowo w przyszłości ochrona ta ma być jeszcze większa. To wszystko za sprawą zarządzenia dyrektora generalnego lasów państwowych, która określa zasady gospodarki leśnej w obszarach wokół dużych miast. Dzięki temu można wykluczyć sytuacje, w których drzewa z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będą ścinane.