Kaszuby

i

Autor: Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

quiz

QUIZ: znasz język kaszubski? Sprawdź, czy zrozumiesz chociaż połowę! Zobacz, ile punktów uzyskasz

2023-11-27 8:31

Kaszubskie "jo" znane jest w całej Polsce. I choć wydawałoby się, że to jedyny zwrot , który niektórzy z nas są w stanie wypowiedzieć - jest ich więcej. Jak dobrze znasz język kaszubski? Niektóre pytania są trudne, a mało kto rozumie chociaż połowę! Sprawdź się!

Alfabet kaszubski znany jest nie tylko dla tych, którzy po kaszubsku mówią na co dzień. Powstał w drugiej połowie XIX wieku. Przez dziesięciolecia język kaszubski nie był uznawany za osobny język, a jedynie za dialekt języka polskiego. Używana obecnie forma pisana języka kaszubskiego jest ewolucją formy zaproponowanej w 1879 r. przez Floriana Ceynowę, w wydanej w 1879 r. w Poznaniu „Zarés do Grammatikj Kašébsko-Słovjnskjè Mòvé”.

W roku 2003 przydzielono językowi kaszubskiemu trzyliterowy międzynarodowy kod CSB według normy ISO. 

Osoby posługujące się językiem kaszubskim zamieszkują głównie Polskę. Nadal aktywne są skupiska kaszubskich emigrantów w Kanadzie. Mniej lliczni Kaszubi przebywają także w Niemczech i USA. Obecnie Polskę zamieszkuje około 400 tys. osób posługujących się językiem kaszubskim, z czego około 100 tys. deklaruje go jako język ojczysty*. W Polsce istnieje kilkadziesiąt szkół, w których dzieci uczą się kaszubskiego (około 20 tys. osób w roku szkolnym 2020/2021). Od 2005 r. istnieje możliwość zdawania z niego egzaminu maturalnego. W języku kaszubskim wydawane są książki i czasopisma, emitowane są regionalne programy radiowe i telewizyjne.

Język Kaszubów rozwija się prężnie na Pomorzu, gdzie używany jest jako język liturgii w kilkunastu parafiach. Mówi się w nim także w lokalnych mediach, a nawet w szkołach. Folklor Kaszubów propaguje przede wszystkim Kaszubski Park Etnograficzny, gdzie oprócz języka można poznać również bogatą kulturę Kaszubów.

Najstarsze druki wykonane w języku kaszubskim pochodzą z XVI wieku.

Jak dobrze znasz język kaszubski? Mało kto rozumie chociaż połowę!

Pytanie 1 z 6
"Kobieta" po kaszubsku to?

Może gdzieś wpadły nam u ucho znane utwory z Kaszub? Ciekawy język, skoczna melodia i specyficzna kultura - to z pewnością je wyróżnia. Ale nie można powiedzieć, że kaszubskie piosenki nie idą z duchem czasu. Kaszubski hip hop? Znane kawałki po kaszubsku? Zobacz jakie są przyjemne dla ucha!

Język kaszubski - znów w modzie! 

Hity, które podbijają TikToka. Stały się viralami!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE