Dach, komin

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Przegląd kominiarski w bloku i domu jednorodzinnym. Co ile się odbywa i jak wygląda?

2022-10-28 12:25

Wizyty kominiarza, choć niezbyt częste, to bardzo ważne. Wielu z nas o tym zapomina, a to wielki błąd. Wzrost ryzyka wystąpienia pożaru, zatrucia czadem – a to dopiero początek ewentualnych kłopotów. Jak wygląda przegląd kominiarski? Czy przegląd w bloku i domu jednorodzinnym czymś się różni? Ile kosztuje? Odpowiadamy poniżej.

Nieważne czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy w bloku, powinniśmy wiedzieć jak wygląda przegląd kominiarski. Ważne jest też to, jak często powinien być przeprowadzany. Nie brakuje również pytań, ile kosztuje taki przegląd i kto może go wykonać. Na te pytania odpowiedamy poniżej. 

Jak wygląda przegląd kominiarski? Czy przegląd w bloku i domu jednorodzinnym czymś się różni?

W przypadku domów jednorodzinnych przegląd należy pamiętać, że z wyjątkiem czynności związanych z przewodami kominowymi, istotne jest również czyszczenie komina. Je powinniśmy wykonać z różną częstotliwością. Wszystko zależy od wykorzystywanego materiału opałowego:

  • domy ogrzewane paliwami stałymi (m.in. węgiel, drewno) – cztery razy w roku,
  • domy ogrzewane gazem, olejem i innymi paliwami ciekłymi – dwa razy rocznie.

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy? Jak często musi się odbywać?

jak podaje portal besafe.pl, również mieszkańcy bloków muszą co najmniej raz w roku wpuścić do swojego mieszkania kominiarza, by mógł wykonać przegląd kominiarski. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Karę pieniężną może orzec zarówno sąd, jak i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Jeżeli takie sytuacje będą się powtarzać, budynek lub lokal może zostać odcięty od stałych dostaw gazu. Co więcej, brak okresowych kontroli kominiarskich może być przeszkodą przy wypłacie odszkodowania w razie usterek komina.

Ile kosztuje przegląd kominiarski? Od czego zależy jego cena?

Nie ma konkretnej ceny, która określa ile kosztuje przegląd kominiarski. Podstawowy przegląd to koszt około 120 złotych, a za kompleksowe usługi zapłacimy nawet dwukrotnie więcej. Zależy nie tylko od rodzaju nieruchomości, ale również jej lokalizacji.

Sonda
Czy Twoim zdaniem praca taksówkarza jest niebezpieczna?
Wyrzucał popiół z kominka, spalił las
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE