Grypa, dziecko, choroba

i

Autor: Pixabay W ostatnim tygodniu września na Warmii i Mazurach na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 2,2 tys. osób, głównie dzieci. Zdj. ilustracyjne.

Przedszkole żąda zaświadczenia od lekarza po chorobie dziecka. Czy musimy je przedstawiać? Prawniczka odpowiada

Zima to okres wzmożonych przeziębień i gryp. Jednak u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym to cały rok niesie ze sobą ryzyko zachorowania. Gdy dziecko jest chore zostaje w domu wraz z rodzicem. Po chorobie wraca do żłobka, przedszkola. Wiele placówek wymaga lekarskich zaświadczeń, że dziecko jest zdrowe, po każdej nieobecności spowodowanej chorobą. Czy jest to zgodne z prawem?

Dziecko wyszło z choroby i wraca do żłobka lub przedszkola. Nierzadko zdarza się, że placówki oczekują od rodziców przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko jest zdrowe. Czy taki wymóg jest zgodny z przepisami prawa?

Rodzice zaznaczają, że to są dodatkowe komplikacje, kolejny dzień, kiedy trzeba wziąć wolne w pracy. Wiele przychodni ma wyznaczony tylko jeden dzień w tygodniu na przyjmowanie dzieci zdrowych. Wtedy umawiane są dzieci na szczepienie, lista zwykle jest pełna. Robi się nie lada problem.

Problem robi się poważniejszy, gdy lekarz odmawia wypisania takiego zaświadczenia, co często się zdarza, zwłaszcza w sezonie grypowym.

Istnieje przepis mówiący o tym, jakie zaświadczenia przysługują nam na życzenie od lekarza przyjmującego w placówce publicznej. Z przepisu tego wprost wynika, że nie przysługuje nam jako świadczeniobiorcom z zakresu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych zaświadczenie o tym, że dziecko jest zdrowe, a nawet zaświadczenie, że lekarz nie widzi przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do żłobka lub przedszkola. Tym samym lekarz w trakcie wizyty w przychodni publicznej nie powinien wystawiać zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka. Niektóre przychodnie rozwiązują ten problem w ten sposób, że pobierają opłatę za wystawienie zaświadczenia, że dziecko jest zdrowe. Niekiedy jest też tak, że rodzic nie mając innego wyboru, idzie do lekarza prywatnie i tam odpłatnie uzyskuje zaświadczenie

- wyjaśnia Monika Bendelewska, radca prawny, autorka bloga Mama Mecenas.

Czy placówki mają prawo żądać takiego zaświadczenia?

Jak się okazuje nie istnieje żaden przepis, który dawałby przedszkolom prawo do żądania lekarskiego zaświadczenia, że dziecko jest zdrowe. Dlaczego placówki tego oczekują?

Przede wszystkim ze statutu albo regulaminu danego przedszkola oraz umowy o świadczenie opieki nad dzieckiem zawartej z placówką. Zapisując nasze dziecko do przedszkola, zazwyczaj podpisujemy umowę, w której oświadczamy, że zgadzamy się przestrzegać zapisów obowiązującego w danej placówce statutu. Trzeba pamiętać, że umowa zawarta pomiędzy rodzicem dziecka a żłobkiem lub przedszkolem jest jedynie prawem obowiązującym w stosunku wewnętrznym pomiędzy rodzicem dziecka a placówką

– wyjaśnia Monika Bendelewska, radca prawny na blogu.

Czy żłobek lub przedszkole może żądać na podstawie umowy takiego zaświadczenia skoro nie ma co do tego podstawy prawnej w przepisach powszechnie obowiązującego prawa?

Moim zdaniem tak, ale pod warunkiem, że wizytę lekarską zorganizuje samodzielnie placówka i placówka za taką wizytę oraz wystawienie zaświadczenia lekarzowi zapłaci. Ta kwestia nie jest jednak prawnie jednoznaczna. Drugim źródłem żądania, które występuje rzadziej, jest zwyczaj albo mówiąc inaczej przekonanie osób prowadzących placówkę, że mają takie uprawnienie. Jeżeli konieczność przyniesienia takiego zaświadczenia przez rodzica nie jest uregulowana w umowie o opiekę nad dzieckiem, przekonanie takie nie jest uprawnione

– zaznacza prawniczka.

Gdy lekarz nie chce wystawić zaświadczenia?

Co w sytuacji, gdy umowa zobowiązuje nas do dostarczenia zaświadczenia, a lekarz nie chce go wystawić?

Należy udać się z dzieckiem do lekarza i poprosić, żeby je zbadał i stwierdził, czy istnieją przeciwwskazania do uczęszczania dziecka do przedszkola lub żłobka. Prosimy, żeby lekarz zapisał te spostrzeżenia w dokumentacji medycznej dziecka. Następnie prosimy o udostępnienie nam jako rodzicowi dziecka dokumentacji medycznej z tej wizyty i zwracamy uwagę, czy znajduje się w niej stwierdzenie o istnieniu braku przeciwwskazań.  kopie tej dokumentacji zanosimy do placówki z wyjaśnieniem, że z dokumentu tej wynika, że dziecko jest zdrowe i nie istnieją przeciwwskazania do pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu

– wyjaśnia Monika Bendelewska.

A co w sytuacjach niejednoznacznych, kiedy dziecko ma katar o podłożu alergicznym i wiemy, że nie da się tego szybko wyleczyć, a mimo to potrzebujemy zaświadczenie, że dziecko jest zdrowe?

Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem jest tutaj dostarczenie do placówki opiekuńczej dokumentacji medycznej wraz z diagnozą o alergicznym podłożu problemu i z wyjaśnieniem, że katar nie jest wynikiem choroby zakaźnej ani przeziębienia. W takiej sytuacji w mojej opinii nie ma podstaw do odmówienia przyjęcia dziecka do żłobka lub przedszkola

– przestrzega prawniczka.

W ogniu stracili wszystko. "Wyniosłem córkę na rękach do żony na balkon, sam wyskoczyłem przez okno"