Kalendarz adwentowy własnoręcznie robiony

i

Autor: pixels/Monika Czekańska

święta

Proste i efektowne kalendarze adwentowe DIY. Zrobisz je nawet w kilka minut

Ważny jest jeden szczegół: musi być pełen niespodzianek! Kalendarz adwentowy to tradycja, która wspiera przy czekaniu na Boże Narodzenie. Rodzice wprowadzając dzieci w ten magiczny czas w codzienną rutynę wplatają otwieranie sekretnych schowków w kalendarzu adwentowym. Wiele osób decyduje się na wykonanie go w domu. Sprawdźcie sami, jakie to proste

Kalendarz adwentowy dla dzieci to tradycja, która na dobre zagościła w polskich domach. Teraz związana jest z drobnymi prezentami - niespodziankami, ale nie zawsze tak było. Historia kalendarza adwentowego zaczęła się w XIX wieku. Użytkowanie ich zapoczątkowali niemieccy luteranie. Obecnie zwyczaj ten jest już znany niemal na całym świecie! 

Najpierw dni odznaczano zapalając 24 świece, lub zwyczajnie rysując kredą kreski na kole, później przyszedł czas na drukowane okrągłe wersje z 24 karteczkami o religijnej treści w formie obrazka. 

Gerhard Lang w roku 1930 zapoczątkował produkcję przypominających bombonierki Kalendarzy Adwentowych z 24 okienkami wypełnionymi czekoladkami. Zainspirował się pomysłem mamy, która, gdy był dzieckiem, wypiekała po jednym ciasteczku na każdy dzień adwentu. 

Współcześnie kalendarze adwentowe przybierają różną formę: okienka zawierają słodycze, zabawki lub kosmetyki, a w ostatnich latach szczególnie popularne stały się kalendarze adwentowe wykonane własnoręcznie. Pomysły na kalendarze adwentowy zebraliśmy dla was w galerii zdjęć.

Kalendarz adwentowy dla dzieci

Jeśli jeszcze tego nie próbowaliście, koniecznie musicie podjąć wyzwanie i wcielić w życie nasze pomysły jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci. W artykule mamy kilka świetnych pomysłów, nie tylko o tym jak zrobić kalendarz adwentowy DIY ale też jakie drobiazgi wybrać do kalendarza adwentowego, czy gotowy pomysł na prosty kalendarz adwentowy.

Kalendarz adwentowy zrób to sam

Pomysłów na wykonanie kalendarza jest mnóstwo, najpierw kilka, które możecie zrobić samodzielnie w domu. Wykonanie kalendarza wcale nie musi być czasochłonne, warto jednak przejrzeć się pomysłom na kalendarz adwentowy, wybrać prezenciki do kalendarza adwentowego lub zadania adwentowe dla dzieci i znaleźć idealne 24 pomysły na wypełnienie okienek. Najlepiej, by kalendarz ręcznie robiony był wykonany z materiałów, które mamy pod ręką. 

Pomysł na wykonanie kalendarza adwentowego

Pi pierwsze robiąc kalendarz DIY musicie stworzyć kształt, instalację czy formę kalendarza. Dalej, trzeba się zastanowić co włożyć do kalendarza adwentowego czyli znaleźć pomysł na zadania do kalendarza adwentowego, prezenty do okienek w kalendarzu lub inne drobiazgi na 24 dni adwentu

Jeden z najprostszych pomysłów na kalendarz adwentowy to umieszczenie prezentów lub zadań w woreczkach. Można wykorzystać torebki śniadaniowe lub te wykonane w papieru dekoracyjnego, ozdobić kolorową wstążką i gotowe. Woreczki można zawiesić na dowolnie wykonanej makiecie choinki, na ścianie wykonując kształt drzewka, ale też w dowolnych miejscach w całym domu. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Innymi metodami na wykonanie konstrukcji jest wykorzystanie opakowań po kinder niespodziankach lub pudełkach po zapałek czy po papierze toaletowym - każda rolka jest świetną kryjówką dla prezentu. Okienka możemy też zrobić ze zwykłych kopert lub wykorzystując kubki jednorazowe. Jeżeli brakuje ci materiałów z pomocą mogą przyjść sąsiedzi lub serwisy sprzedażowe. Opakowania można kupić lub pozbierać wśród znajomych, a taki atrakcyjny kalendarz adwentowy zachwyci wszystkie dzieci. 

Pomysły na prezenty do kalendarza adwentowego

Gdy mamy już konstrukcję i pomysł na okienka kalendarza adwentowego czas włożyć coś do środka. Do wyboru mamy prezenty lub zadania, możemy też połączyć pomysły na prezent do kalendarza DIY i wymyśleć samemu zadania do kalendarza dla dzieci na adwent. To może być doskonałą forma wspólnego spędzania czasu.

Co włożyć do kalendarza adwentowego

Nasze prezenty muszą być dopasowane do wielkości okienek jakie mamy w naszym kalendarzu adwentowym własnej roboty. Na pewno muszą być nieduże, idealnie sprawdzą się więc słodycze w każdej formie. Jeżeli jednak chcemy zrobić samemu kalendarz adwentowy bez słodyczy, mamy kilka propozycji. Jest kilka rzeczy które po prostu warto włożyć do kalendarza. Co takiego?

Mini prezenty do kalendarza adwentowego:

 • gumki do włosów
 • spinki
 • dekoracje na stół
 • wszelkiego rodzaju akcesoria plastyczne
 • klocki i ludziki lego
 • samochodziki
 • naklejki
 • balony
 • tatuaże
 • kolorowanki
 • małe gry karciane
 • herbaty zimowe
 • mydełko, drobny kosmetyk.

Zadania do kalendarza adwentowego dla dzieci

Ciekawą propozycją i odpowiedzią na pytanie: co włożyć do kalendarza adwentowego są pomysły na zadania. Mogą one być do wykonania dla dziecka samodzielnie ( trzeba uwzględnić wiek i zainteresowania) lub dla całej rodziny. Jakie zadana włożyć do kalendarza adwentowego, by przygotować samemu świetną zabawę? Warto pomyśleć, co lubicie robić. Wśród zadań można zaproponować wspólne obejrzenie filmu, przygotowanie dekoracji lub czas razem. 

Wyzwania do kalendarza adwentowego:

 • dekorowanie pierniczków,
 • oglądanie świątecznego filmu,
 • wypicie gorącej czekolady,
 • długi zimowy spacer,
 • rodzinne zdjęcie w czapkach Św. Mikołaja,
 • podziwianie świątecznych lampek w mieście/na osiedlu,
 • rysowanie świątecznego obrazka,
 • śpiewanie lub nauka ulubionej piosenki świątecznej
 • gra w planszówki,
 • wysłanie kartek do bliskich.

24 zadania adwentowe można też wykorzystać do przedświątecznych porządków i do zadań dodać pakowanie prezentów czy sprzątanie określonej części w domu, porządek w zabawkach czy oddanie jakiś rzeczy dla ubogich. Wszystko po to, by czas oczekiwania na święta był nie tylko uprzyjemniony, ale też pożyteczny, 

Pomorskie. Wycinka drzew w gminie Choczewo