Prof. Piotr Lorens, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i wiceprezydent Piotr Grzelak

i

Autor: Rafał Mrowicki

Prof. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej został miejskim architektem w Gdańsku

2021-03-18 20:20

Władze Gdańska ogłosiły kto zostanie miejskim architektem. To profesor Piotr Lorens - kierownik katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej. Został wybrany w konkursie, do którego zgłosiło się pięcioro kandydatów. Jego urząd połączy Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i referat Planów i Marketingu Wydziału Architektury i Urbanistyki. Profesor Piotr Lorens w swojej pracy będzie chciał stawiać na dialog ze społecznikami w konsultowaniu planów miejscowych i inwestycji oraz rozwój zieleni miejskiej.

Profesor Piotr Lorens nowe stanowisko obejmie 12 kwietnia. Będzie je łączyć z dotychczasową pracą wykładowcy na Politechnice Gdańskiej. Władze miasta ogłosiły jego wybór podczas konferencji prasowej na Górze Gradowej.

- Chcemy by osoba, która została architektem, zajęła się porządkiem urbanistycznym i wizją architektoniczną zwłaszcza w obszarach, które są strategiczne i prestiżowe, ale też konfliktowe. Cieszę się, że do naszej drużyny dołączył Piotr Lorens profesor nauk technicznych, który pracę w urzędzie rozpocznie za miesiąc. Na czym mi szczególnie zależy to na wykorzystaniu, dla przyjaznych przestrzeni, umiejętności Piotra Lorensa, polegających na zbieraniu głosów płynących z różnych stron i wypracowywaniu kompromisów. Kompromisy wbrew temu, co się mówi, nie są takie złe. Biuro Architekta Miasta powstaje z połączenia dwóch komórek. Wyzwań jest sporo przed nowym architektem miejskim, ale wierzę, że swoje bogate doświadczenie Piotr Lorens będzie wykorzystywał w pracy dla Gdańska - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Do głównych zadań architekta będzie należało m.in.:

  • kreowanie wizji i strategii rozwoju przestrzennego,
  • prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji
  • inicjowanie dyskusji – w tym z udziałem inwestorów i społeczności lokalnej - nad kształtem architektonicznym ważniejszych inwestycji i kluczowych przestrzeni publicznych,
  • inicjowanie dialogu społecznego i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla obszarów konfliktowych/strategicznych w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej,
  • inicjowanie projektów planów miejscowych.

W konkursie na stanowisko architekta wzięło udział pięciu kandydatów. Czworo z nich spełniło wymogi formalne i przedstawiło swoją wizję miasta komisji konkursowej, w skład której wszedł m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Dziś tak mówił o dokonanym wyborze:

- Wszystkie te wizje, które zostały przedstawione, dotykały wyzwań, przed którymi stoi Gdańsk. To, co najbardziej trafiło do komisji i przekonało nas, że wybór pana profesora jest wyborem najlepszym to fakt, że z jednej strony ma on wizję, wie jak i w jakim kierunku Gdańsk powinien się zmienić, ale z drugiej strony ma również świadomość wszystkich uwarunkowań prawnych, wszystkich uwarunkowań związanych z różnymi interesariuszami funkcjonującymi w obszarze miasta. Profesor ma także znajomość wszystkich elementów związanych z procesem budowlanym i świadomość, że jego rolą będzie budowanie, na podstawie swojego autorytet relacji z interesariuszami działającymi w przestrzeni miasta - mówił Piotr Grzelak.

- Był to bardzo interesujący, ale także niosący wiele wyzwań konkurs. Mam nadzieję, że moje doświadczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne związane z kształtowaniem struktur miejskich związanych z transformacją miasta, z planowaniem jego rozwoju przyda się miastu Gdańsk. Razem osiągniemy sukces i zbudujemy miasto przyjazne. Miasto, w którym przestrzeń będzie nie elementem ożywionych dyskusji na bardzo wysokim tonie, ale zagadnieniem, które jest dyskutowane dokładnie i dogłębnie, zanim zapadną decyzje - powiedział prof. Piotr Lorens.

Zielona Strategia Gdańska, Gdańsk Południe, spójna wizja ukształtowania przestrzeni Śródmieścia - Dyrektor Biura Architekta ma jasno sprecyzowane plany dotyczące obszarów, jakimi będzie chciał zająć się w pierwszej kolejności.

- Wśród spraw, którymi chcę się zająć na początku, będzie nazwijmy to zielona strategia Gdańska. W moim przekonaniu to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka przed nami stoi. To jest zastanowienie się, w jaki sposób można zazielenić miejską przestrzeń. Musimy rozważyć wszystkie pojawiające się pomysły i idee, by wprowadzić większą ilość zieleni. Gdańsk ma tutaj znakomite warunki środowiskowe. Te prace już się toczą, ale chciałbym zintensyfikować te działania - mówił Piotr Lorens.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE