Próbna matura 2021 może odbywać się w szkołach. Pierwsze licea mają już za sobą próbne egzaminy maturalne. "Decyzję MEiN przyjęliśmy z ulgą. Maturzyści nie chcą testów online"

2021-02-08 10:31
Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Świętokrzyski kurator oświaty o zmianach
Autor: F1 Digitals / Pixabay W arkuszach egzaminacyjnych ma znaleźć się mniej zadań.

Próbna matura 2021 od lutego może być przeprowadzana stacjonarnie, w szkołach, w ramach konsultacji z nauczycielami. - Rozwiązanie to zostało wprowadzone na prośbę dyrektorów szkół - informuje biuro prasowe Ministerstwa Edukacji i Nauki. Decyzję z ulgą przyjęła większość nauczycieli i maturzystów. - Wolę przyjść do szkoły i sprawdzić na miejscu, jak przebiega egzamin maturalny oraz jak jestem przygotowany - mówi Michał, maturzysta z Gdańska. - Testy online nie mają sensu.

Jest decyzja ministra edukacji o terminie i sposobie przeprowadzenia próbnych matur 2021!

Właściwa matura odbędzie się w maju 2021. Luty to ostatni dzwonek na przeprowadzenie próbnych egzaminów maturalnych. Do dziś (8.02.2021) uczniowie mają czas na podjęcie ostatecznej decyzji, z jakich przedmiotów będą zdawać maturę.

Próbna matura ma m.in. na celu sprawdzenie, w jaki stopniu są przygotowani do egzaminu z wybranego przedmiotu.

Nauczyciele, dyrektorzy szkół, maturzyści od jesieni czekali na decyzję MEiN co do próbnych matur 2021. Padały pytania:

  • Czy próbne matury 2021 się odbędą?
  • Jeśli tak, w jakim terminie zostaną przeprowadzone próbne egzaminy?
  • Czy odbędą się online, czy stacjonarnie, w szkołach?

W końcu decyzja zapadła 28.01.2021.

- W szkole można zorganizować w ramach konsultacji z nauczycielami testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego lub ósmoklasisty, czyli tzw. egzaminy próbne - poinformował nas rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Rozwiązanie to zostało wprowadzone na prośbę dyrektorów.

Próbna matura 2021. Pierwsze szkoły mają już próbne egzaminy za sobą

V Liceum Ogólnokształcące to jedno z pierwszych gdańskich LO, które zorganizowało próbną maturę w szkole. Egzaminy odbyły się w dniach 2-5.02.2021.

- W tym roku szkolnym, ze względu na wprowadzenie zdalnego nauczania, wydawnictwo Operon odwołało jesienny termin próbnych matur - mówi wicedyrektor V LO w Gdańsku Joanna Szymczak-Kolarz. - Nasi maturzyści nie byli zainteresowani egzaminami online. Czekaliśmy na decyzję MEiN. Przygotowaliśmy plan działania na wypadek, gdyby pojawiła się możliwość przeprowadzenia próbnych egzaminów maturalnych w szkole. Pod koniec stycznia otrzymaliśmy informację, że ministerstwo daje zielone światło od początku lutego 2021 r. Dzięki temu, że byliśmy już przygotowani, udało się szybko zorganizować próbne matury już w pierwszym tygodniu lutego.

Próbna matura 2021 w szkole w reżimie sanitarnym

Do próbnej matury 2021 przystąpiła w V LO większość ze 154 maturzystów. Kilka osób nie pisało testów z powodu przebywania na kwarantannie lub choroby. Ci uczniowie mogą odebrać w szkole arkusze i przećwiczyć zadania w domu. Testy zostaną sprawdzone przez nauczycieli.

- Egzaminy zorganizowaliśmy zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego - mówi wicedyrektor V LO w Gdańsku. - Uczniowie wchodzili do szkoły dwoma wejściami, dezynfekowali dłonie, byli zobowiązani do przyniesienia oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych i epidemiologicznych do przystąpienia do próbnego egzaminu. W klasach test pisało po 6-8 uczniów, siedzieli w odpowiednich odstępach od siebie. W salach były otwarte drzwi, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Uczniowie mogli pisać test w maseczce. Te procedury mieliśmy przećwiczone już w czasie matur 2020, więc wszystko odbyło się sprawnie.

Próbna matura 2021. Obowiązkowa czy dobrowolna? Skąd arkusze?

Próbne egzaminy maturalne nie są obowiązkowe. O zorganizowaniu próbnych matur decydują dyrekcje szkół. Do nich też należy decyzja, które wydawnictwo wybiorą jako autora próbnych testów maturalnych. Do wyboru są m.in. testy przygotowane przez wydawnictwa Operon, Nowa Era, GWO.

Próbna matura z Operonem 2021

W roku szkolnym 2020/2021 matura próbna z Operonem miała się odbyć w dniach 24-27 listopada 2020 r. Ze względu na powrót szkół średnich do nauczania zdalnego, zrezygnowano z tego terminu.

- W związku z pandemią COVID-19 szkoły zgłoszone do Próbnej Matury z Operonem napiszą egzaminy w innym możliwym dla szkoły terminie. Decyzję dotyczącą nowej daty egzaminów podejmuje Dyrekcja szkoły zgodnie z wytycznymi MEN - poinformowano w listopadzie 2020 r. w  oficjalnym komunikacie wydawnictwa. - Arkusze wraz z odpowiedziami nie zostaną w tym roku opublikowane na stronach internetowych oraz w serwisach Wydawnictwa Operon. Będą przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu.

Próbna matura 2021 jest odwzorowaniem egzaminu państwowego – ma identyczny przebieg. Zabezpieczone arkusze egzaminacyjne w formie papierowej są wysyłane do szkół tuż przed egzaminem.

Próbna matura 2021 z GWO

Próbną maturę 2021 przygotowało też Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

W tym roku GWO nie drukowało arkuszy próbnej matury. Nauczyciele mają do dyspozycji online (nieodpłatnie) testy maturalne z trzech przedmiotów:

  • języka polskiego (wariant podstawowy i rozszerzony),
  • matematyki (również wariant podstawowy i rozszerzony)
  • i z historii (wariant rozszerzony).

Wyniki próbnych matur GWO udostępnia tylko zainteresowanym nauczycielom.

- W tym roku wyniki będą dostępne od 15 lutego - informuje  Paweł Mazur, rzecznik Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego

Ćwiczenia policyjne z użyciem drona. Gdańsk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE