Port Gdańsk

i

Autor: portgdansk.pl

Prezes Portu Gdańsk: To będzie dla nas rekordowy rok

2022-10-19 9:26

To będzie dla nas absolutnie rekordowy i wyjątkowy rok, ponieważ mamy wzrosty przeładunków praktycznie w każdej grupie ładunkowej – powiedział prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke.

Prezes Portu Gdańsk wyjaśnił, że wpływ na tegoroczny wynik niewątpliwie ma wojna na Ukrainie oraz kwestie związane z embargiem nałożonym na paliwa stałe z Rosji.

„Te wszystkie czynniki, a przede wszystkim zamknięcie granicy lądowej spowodowało, że towary, które do tej pory były transportowane z Rosji, są zastępowane towarami z całego świata. W tej chwili odnotowujemy przede wszystkim zwiększone wolumeny, jeżeli chodzi o towary masowe: węgiel oraz ropę naftową” -

 - powiedział.

Greinke podkreślił, że kluczowe dla portu w perspektywie najbliższych lat będą m.in. rozbudowa Baltic Hub i Naftoportu, oraz budowa pływającego terminalu LNG. Z kolei w perspektywie krótkoterminowej - optymalizacja procesów w zakresie przeładunku towarów.

„Ten najbliższy okres czasu to optymalizacja procesów, które u nas zachodzą oraz bardzo bliska współpraca z interesariuszami, którzy działają dookoła portu, tak aby dostawy i wyprowadzenia ładunków były jak najbardziej płynne, bo widzimy, że bardzo duży potencjał jest zaklęty właśnie w tych procesach” – stwierdził.

Prezes Portu Gdańsk dostrzega także duży potencjał w Terminalu Naftoportu.

„Zasila on nie tylko nasze dwie polskie rafinerie, ale jest również połączony systemem ropociągów z rafineriami w Niemczech. Widzimy, że każda usterka na ropociągu Przyjaźń, to dla nas oczywiście dodatkowe wolumeny przeładunków. Widzieliśmy to po raz pierwszy przy okazji kryzysu chlorkowego, kiedy port w Gdańsku musiał zapewnić 100 proc. dostawy surowca do naszych rafinerii, a drugi raz przy okazji ostatnich awarii, które powodują, że większa masa ładunkowa kierowana jest właśnie do naszego portu, aby zdywersyfikować dostawy” – dodał.

Osiedle Przyjaźń. „Życie toczy się tu niewarszawskim rytmem”. Wieje wiochą, a to jeszcze stolica
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE