Potężne trzęsienie ziemi w Turcji! Rannych może być ponad 1000 osób

i

Autor: PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji! Liczba ofiar wciąż rośnie

2023-02-06 18:53

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 (według innych źródeł 7,9) wystąpiło w poniedziałek nad ranem w środkowej Turcji - poinformowało Europejskie Centrum Sejsmologiczne.

AKTUALIZACJA 18.53

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił siedmiodniową żałobę narodową.

AKTUALIZACJA 18.42

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1651, rannych jest 11 119 osób - poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. Ponad 1000 osób zginęło w Syrii.

AKTUALIZACJA 18.21

Minutą ciszy uczciło w poniedziałek Zgromadzenie Ogólne ONZ ofiary trzęsienia ziemi, które zabiło ponad 2300 osób w Turcji i Syrii.

- Liczymy, że społeczność międzynarodowa pomoże tysiącom rodzin dotkniętych tą katastrofą, z których wiele już pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej w trudno dostępnych obszarach – przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w oświadczeniu.

Guterres poinformował też, że personel ONZ jest na miejscu w Turcji i Syrii oraz ocenia potrzeby i udziela pomocy najbardziej potrzebującym.

AKTUALIZACJA 17.26

Rząd Syrii zwrócił się w poniedziałek do społeczności międzynarodowej o pomocy po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, którego epicentrum znajdowało się w sąsiedniej Turcji i które, według wstępnego raportu, zabiło ponad 800 osób w całej Syrii.

- Syria wzywa państwa członkowskie ONZ, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i inne organizacje humanitarne (...) do wsparcia wysiłków rządu syryjskiego w walce ze skutkami niszczycielskiego trzęsienia ziemi — napisało w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Syrii.

AKTUALIZACJA 17.07

Turecki wiceprezydent poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsień wzrosła do 1541. Poprzedni bilans mówił o 1498 zabitych.

AKTUALIZACJA 16.56

Prezydent Duda wystosował w poniedziałek depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Jej treść została opublikowana na prezydenckiej stronie internetowej.

- W związku z tragicznymi skutkami tego wydarzenia pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku, życząc jednocześnie rannym szybkiego powrotu do zdrowia – napisał prezydent. - Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, najszczersze kondolencje i wyrazy solidarności – zwrócił się do prezydenta Turcji.

AKTUALIZACJA 16.10

Obecnie nie posiadamy informacji, by obywatele polscy mieli ucierpieć podczas porannego trzęsienia ziemi - przekazało w poniedziałek po południu PAP MSZ. Jak dodał resort dyplomacji, polskie placówki konsularne w Turcji monitorują sytuację oraz są w stałym kontakcie z władzami lokalnymi.

AKTUALIZACJA 15.32

Liczba ofiar śmiertelnych w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1498, ranne są 7634 osoby - poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

AKTUALIZACJA 15.19

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. - Polska grupa ratownicza wyleci do Turcji z całym swoim zapleczem, z ciężkim sprzętem, z własną żywnością, własnymi namiotami i łóżkami polowymi; będzie samowystarczalna - podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Polacy lecą na misję ratowniczą do Turcji. Szef MSWiA: polska grupa będzie samowystarczalna

AKTUALIZACJA 15.00

Według najnowszych danych w wyniku trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 1014 osób w Turcji i 783 w Syrii.

- Możemy oczekiwać, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi znacznie wzrośnie - powiedział agencji Reutera Rick Brennan, regionalny dyrektor ds. sytuacji kryzysowych. - Runęło wiele budynków w pierścieniu otaczającym epicentrum - dodał.

AKTUALIZACJA 13:50

Według najnowszych danych ponad 6000 osób zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 1014 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

AKTUALIZACJA 13:40

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 371 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów - co najmniej 221.

W centralnej Turcji w poniedziałek o godz. 13.24 czasu miejscowego (godz. 11.24 w Polsce) doszło do kolejnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7 - poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, w którym zginęło ponad 1,3 tys. osób.

AKTUALIZACJA 11:40

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

AKTUALIZACJA 9:40

Polska grupa poszukiwawczo-ratownicza będzie pomagać w Turcji

"Oferta pomocy polskich strażaków z grupy HUSAR została zaakceptowana. Siły PSP udają się do punktu koncentracji w Warszawie. Jeszcze dziś ruszamy z pomocą" – napisał w poniedziałek na Twitterze szef Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przekazał, że zaproponował Turkom wysłanie na miejsce tragedii ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Komendy Głównej PSP złożonej z 76 strażaków i ośmiu psów ratowniczych.

Myślami i modlitwą jestem z rodzinami ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w południowej Turcji; w tych trudnych chwilach Turcja może liczyć na Polskę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że ratownicy z grupy HUSAR są gotowy, by nieść pomoc w każdej chwili.

AKTUALIZACJA 9:06

Do 568 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. W samej Turcji zginęły 284 osoby, co najmniej 2,3 tys. jest rannych, zawaliło się 1,7 tys. budynków - przekazał wiceprezydent tego kraju Fuat Oktay.

Kataklizm dotknął południowo wschodnią Turcję i północną Syrię.

Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów, które nastąpiły o godz. 4:17 czasu lokalnego (2:17 w Polsce) i trwały kilkadziesiąt sekund, znajdowało się na głębokości ok. 18 km w odległości ok. 30 km od tureckiego miasta Gaziantep liczącego ponad 1 mln mieszkańców i będącego stolicą prowincji.

Nieco później nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał magnitudę 6,7.

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w Turcji było najpoważniejsze od trzęsienia z 17 sierpnia 1999 r., kiedy zginęło 17000 ludzi, w tym w samym Stambule 1000.

Kataklizm w północnej Syrii zniszczył setki domów, w tym także wielopiętrowe. W Aleppo, Hama i Latakiji, według oficjalnej agencji SANA, zginęły 42 osoby, a ponad 200 zostało rannych. Wstrzymano ruch pociągów, trwa badanie stanu dróg i mostów.

Prezydent USA Joe Biden polecił federalnej agencji USAID i innym agencjom federalnym zbadanie rodzajów pomocy jakiej Stany Zjednoczone mogłyby udzielić najbardziej zniszczonym przez poniedziałkowe trzęsienie ziemi rejonom w Turcji i Syrii.

Wstrząsy odczuwalne były także w Libanie i na Cyprze.

Złodzieje robią, co chcą. Znów okradli wysiedloną kamienicę na Kamionku. Mieszkańcy załamują ręce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE