Fortepian

i

Autor: Muzeum Gdańska

Posłuchaj najstarszego gdańskiego fortepianu! Koncert już w sobotę

2020-10-20 14:06

Ma prawie 190 lat! Dzięki pieczołowitej konserwacji wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku i świadczy o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. W najbliższą sobotę na najstarszym zachowanym fortepianie zagra dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W koncercie będzie można wziąć udział dzięki transmisjom online.

Dawny Gdańsk słynął m.in. z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego dostawcę instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego, którego wytwórnia działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126.

Popularny w XIX w. instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska. Rewitalizacja fortepianu w pracowni Andrzeja Włodarczyka trwała wiele miesięcy. Inauguracyjny koncert, na wykonanym z wielu gatunków drewna, zdobionym okładziną z kości słoniowej instrumencie odbył się 23 września br. Podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska zagrał na nim pianista jazzowy Sławek Jaskułke. Drugi, nadchodzący koncert wykona pianista oraz pedagog, Dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr Maciej Gański.

Koncerty na odrestaurowanym fortepianie będą odbywały się co miesiąc w Dworze Artusa w formule otwartych spotkań, bądź transmisji online.

Mozartowsko-chopinowska „Fantazja o dawnym Gdańsku”

Podczas sobotniego recitalu zagrane zostaną kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina.

-Długo zastanawiając się nad wyborem repertuaru, finalnie postanowiłem zestawić utwory, które, z racji uboższej faktury, zabrzmią dobrze na fortepianie z epoki romantyzmu, a – dziełami napisanymi w czasie zbliżonym do daty budowy instrumentu. Postawiłem też na różnorodność form, których zaprezentowanie – mam nadzieję – pozwoli słuchaczom przenieść się w wyobraźni do dawnego Gdańska z czasów I poł. XIX, kiedy to gdańszczanie mieli okazję słuchać muzyki fortepianowej na instrumentach m.in. Wiszniewskiego – mówi dr Maciej Gański.

Transmisja online koncertu, realizowana przez Gdańskie Centrum Multimedialne, rozpocznie się w sobotę, 24 października 2020 r., o godz. 16:00 w Dworze Artusa w Gdańsku. Do dyspozycji zostaną oddane dwa źródła: na stronie internetowej www.gdansk.pl oraz w mediach społecznościowych na Facebooku, na profilu Muzeum Gdańska.