Ponad 18 mln złotych trafi do przedszkoli na Pomorzu. Pomoc otrzyma dwanaście gmin

2021-10-19 14:02
dofinansowanie
Autor: Karol Stańczak

Nowe miejsca w przedszkolach, dodatkowe zajęcia edukacyjne czy nowe zabawki dla dzieci. A dla wychowawców? Kursy, szkolenia i warsztaty. To kolejne projekty związane z rozwojem edukacji przedszkolnej, które otrzymają unijne dofinansowanie. Ponad 18 mln zł trafi do dwunastu gmin z całego województwa pomorskiego.

Umowy na dofinansowanie projektów rozwoju edukacji przedszkolnej podpisali 19 października marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele dwunastu samorządów.

Przypomnijmy, że latem tego roku Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził listę projektów, które otrzymają unijne środki. Znajdują się na niej 42 projekty, dzięki którym powstanie łącznie ponad 1,6 tys. nowych miejsc w przedszkolach.

Każdy projekt będzie inny i dostosowany do lokalnej specyfiki. I tak, np. w gminie Chmielno przedszkolaki będą mogły uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich kompetencje społeczne i poznawcze. Z kolei w Gniewie dla najmłodszych przygotowana będzie oferta zajęć edukacyjnych z języka angielskiego czy robotyki. W Zblewie realizowane będą zajęcia dla dzieci o specjalnych potrzebach. W Przywidzu powstanie zupełnie nowy, bezpieczny plac zabaw wraz z wyposażeniem, a sala dydaktyczna, łazienka i szatnia zostanie wyremontowana.

Łącznie, we wszystkich placówkach powstanie ok. 300 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Z projektów skorzystają także nauczyciele. Planowana jest dla nich szeroka oferta szkoleń, studiów, warsztatów czy kursów. Chodzi zarówno o kształcenie pedagogiczne, jak i konkretne kursy rozwijające wybrane przez nich kompetencje. Dzięki temu będą mogli oni zapewnić dzieciom jeszcze bardziej profesjonalną opiekę i pomoc.

W planach jest realizacja projektów w dwunastu pomorskich gminach. Są to gminy: Chmielno, Gniew, Kartuzy, Krokowa, Lipnica, Luzino, Łęczyce, Miłoradz, Przywidz, Zblewo, Żukowo oraz miasto i gmina Sztum. Łączna wartość podpisanych umów to ponad 20 mln zł. Aż ok. 18 mln zł. stanowić będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Z tych projektów skorzysta prawie 3 tys. dzieci i ponad 200 nauczycieli.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE