Ścieżki rowerowe w Gdańsku

i

Autor: Monika Czekańska

na mieście

Ponad 1,6 tys. dróg rowerowych na Pomorzu. Najwięcej w... Gdańsku!

2023-09-22 11:04

W województwie pomorskim jest ponad 1,6 tys. dróg rowerowych. Najwięcej w Gdańsku, powiecie chojnickim i kartuskim. Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował dane dotyczące komunikacji w związku z Europejskim Dniem bez Samochodu.

Ponad 1,6 tys. dróg rowerowych na Pomorzu. Najwięcej w... Gdańsku!

Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował dane dotyczące komunikacji miejskiej i rowerowej w woj. pomorskim - najnowsze dotyczą ubiegłego roku. Publikacja zbiegła się z Europejskim Dniem bez Samochodu, który jest obchodzony w piątek.

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku najwięcej dróg rowerowych było w Gdańsku - ponad 216 km. W powiecie chojnickim rowerzyści mogli korzystać z ponad 205 kilometrów, w powiecie kartuskim z ponad 125. Powiat pucki miał ponad 124 km, powiat słupski - ponad 100 km dróg dla jednośladów.

Jak wynika z raportu, najmniej dróg rowerowych było w Sopocie - ponad 22 km, o 5 kilometrów więcej dróg dla jednośladów było w powiecie nowodworskim i z prawie 30 km dróg mogli korzystać użytkownicy rowerów w powiecie sztumskim.

Według danych GUS w ubiegłym roku w całym woj. pomorskim było 1,6 tys. km dróg rowerowych. To o ponad 80 km więcej niż w roku 2021.

Z komunikacji miejskiej w 2022 r. skorzystało 255,9 mln osób. Rok wcześniej - 207,3 mln osób. Do końca ub.r. na Pomorzu było 736 autobusów (719 w roku poprzednim), 139 tramwajów (141) i 108 trolejbusów.

W piątek, w związku z Europejskim Dniem bez Samochodu w woj. pomorskim można bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni oraz MZK Wejherowo. Bezpłatne są również przejazdy pociągami Polregio i Szybkiej Kolei Miejskiej. Oferta jest skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli samochodów. W trakcie kontroli biletów należy okazać ważny dowód rejestracyjny pojazdu.

Rowerem przez Pomorze. Najlepsze trasy rowerowe [galeria]

K. GAWKOWSKI: PIS IDZIE W STRONĘ LEKKIEGO ZWARCIA Z UKRAINĄ
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE