Pomorze: Powstaną trzy nowe laboratoria do wykrywania koronawirusa

2020-03-20 15:16
laboratorium
Autor: pixnio.com

Trzy nowe laboratoria, na wniosek Urzędu Marszałkowskiego, zostaną otwarte w Kościerzynie, Wejherowie i w Słupsku. Wszystkie placówki już zamawiają potrzebny sprzęt. Trwa też dostosowanie pomieszczeń i szkolenie personelu.

Czas oczekiwania na wyniki badań na obecność koronawirusa wydłuża się dramatycznie. W tej chwili na wyniki trzeba czekać od 3 do 5 dni. W tej sytuacji marszałek Mieczysław Struk podjął decyzję o samodzielnym zakupie potrzebnego sprzętu przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

Trzy laboratoria mają powstać w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o., w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (zakup dla szpitala w Wejherowie sfinansuje Zarząd Portu Morskiego). Wszystkie placówki już zamawiają potrzebny sprzęt. Trwa też dostosowanie pomieszczeń i szkolenie personelu. Laboratoria powinny zostać uruchomione na początku kwietnia.

Dzięki nowym laboratoriom uda się skrócić czas oczekiwania na wyniki badań. O szczegółach mówi dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP, Tadeusz Jędzrejczyk

Ponieważ do działania laboratoriów potrzebna jest zgoda ministra zdrowia, marszałek Struk zobowiązał szpitale o zdobycie takiego pozwolenia, sam również zaapelował do ministra o jego pilne wydanie. Niezależnie od zakupu sprzętu Urząd Marszałkowski zdecydował również, że wesprze rząd w działaniach dotyczących wykrywania koronawirusa kupując ze środków samorządu testy wykrywające SARS-CoV-19.