zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay zdjęcie poglądowe

Pomorskie. Poparcie dla atomu rośnie. Badania nie pozostawiają wątpliwości

Można mówić o pierwszym sukcesie Polskiej Elektrowni Jądrowej. Budowa atomówki to wciąż jeszcze plany, ale jak wynika z najnowszego sondażu - perspektywa budowy jest coraz lepiej oceniana przez mieszkańców.

Budowa elektrowni jądrowej to oczywiście, jak przy każdej dużej inwestycji, mnóstwo obaw mieszkańców. Zmiany w otaczającym środowisku, budowa potężnej infrastruktury, która zmieni okoliczne dziewicze tereny leśne i plażę- to największe obawy lokalnej społeczności. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wybrała już lokalizację pierwszej Polskiej Elektrowni - to okolice Kopalina w gminie Choczewo, w pow. wejherowskim na Pomorzu. Właśnie tam przeprowadzono najnowsze badania wśród mieszkańców.

Co mieszkańcy myślą o elektrowni atomowej?

Badanie przeprowadzono na ternie "trzech gmin lokalizacyjnych". To gmina Choczewo, Krokowa i Gniewino. Preferowaną lokalizacją, wskazaną już jako miejsce docelowej inwestycji czyli pierwszej w Polsce atomówki jest gmina Choczewo. Mieszkańców zapytano o poparcie dla inwestycji.

Elektrownia jądrowa powstanie w gminie Choczewo

Poparcie wzrosło o 12 punktów procentowych – obecnie wynosi ono 75 proc. w porównaniu do 63 proc., które zanotowano w badaniu przeprowadzonym w 2021 roku. Jednak jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Im dalej od wybranej już lokalizacji, tym wyniki są lepsze. W gminie Choczewo, w której znajduje się wskazana przez inwestora preferowana lokalizacja elektrowni jądrowej, poparcie wyniosło 67 proc. Jest więc poniżej średniej z całego badania, ale wciąż wyżej niż w poprzednim roku (więcej o 4 punkty procentowe).

12 proc. więcej to i tak dobry wynik - oznacza to, że poparcie dla inwestycji wśród lokalnych mieszkańców rośnie. 

  • 80 proc. badanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych pozytywnie ocenia szanse, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie zbudowana w ciągu kilkunastu najbliższych lat.
  • 65 proc. badanych z gmin lokalizacyjnych uważa, że rozwój energetyki jądrowej zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej.
  • 64 proc. mieszkańców gmin lokalizacyjnych sądzi, że inwestycja wygeneruje nowe miejsca pracy bezpośrednio przy budowie elektrowni. W gminach ościennych odsetek ten rośnie do 76 proc.

Energetyka jądrowa znalazła się również wśród trzech najczęściej wskazywanych gałęzi sektora energetycznego, które powinny być rozwijane w Polsce. Opowiedziało się za nią 56 proc., 58 proc. badanych wskazało morską energetykę wiatrową, a 69 proc. chce rozwijania fotowoltaiki.

Inwestor odpowiedzialny za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej od lat prowadzi szeroko zakrojone działania w gminach lokalizacyjnych. Badania przeprowadzono w grupie ponad 2000 respondentów w trybie wywiadów bezpośrednich z osobami stale zamieszkującymi gminy.

Poparcie lokalnej społeczności dla projektu to bardzo ważny czynnik, dlatego tak cieszy nas wynik badania zrealizowanego przez firmę PBS. Jestem przekonana, że na te wyniki mają wpływ zintensyfikowane w ostatnim roku działania inwestora w regionie, dzięki którym stajemy się częścią lokalnej społeczności. Nasze akcje informacyjne i edukacyjne, dialog z mieszkańcami oraz samorządami przynoszą pozytywne efekty w postaci tak rosnącego poparcia dla projektu

mówi Joanna Szostek, odpowiedzialna za komunikację i relacje z otoczeniem w Polskich Elektrowniach Jądrowych.

Badanie pokazało, że zdecydowanie przeciwko inwestycji opowiada się 9 procent ankietowanych, z czego w gminie Choczewo ten odsetek wynosi 7 procent. Z kolei w gminach ościennych poparcie dla elektrowni jądrowej w sąsiedztwie jest także na wysokim poziomie i wynosi 60 proc. w Łęczycach, 76 proc. w Nowej Wsi Lęborskiej i 80 proc. w Wicku.

Transformacja energetyczna. Kiedy atom w Polsce?