kelnerka napiwek praca

i

Autor: SHUTTERSTOCK kelnerka napiwek praca

Pomorski rynek pracy w 2021. Ile zarabiamy na Pomorzu?

2021-12-31 9:18

Pomimo trwającej już drugi rok pandemii pomorski rynek pracy radzi sobie całkiem dobrze. Przybyło nowych miejsc pracy, nieznacznie spadło bezrobocie i wzrasta liczba zarejestrowanych firm. Do tego coraz licznej na Pomorze przybywają obcokrajowcy, którzy swoją przyszłość zawodową chcą związać z naszym regionem. Oto pięć najciekawszych danych opisujących rynek pracy w minionym roku.

Ostatnie lata przed pandemią były okresem systematycznie poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Pandemia odcisnęła swoje piętno na wielu dziedzinach życia. Jak wygląda sytuacja w województwie pomorskim?

Pomorzanie pracują i kształcą się

Mieszkańcy Pomorza to jedna z najbardziej aktywnych zawodowo populacji w Polsce.

"Ponad połowa mieszkańców w wieku od 15 do 89 lat jest aktywna zawodowo. – Dane z drugiego kwartału pokazują, że Pomorze jest na trzecim miejscu w kraju pod względem aktywności zawodowej mieszkańców. Oznacza to, że Pomorzanie chcą się rozwijać i swoje drogi kariery na lokalnym runku pracy.  W 2021 r. wzrosła liczba ofert pracy. W statystykach widać odbicie się rynku pracy po pandemicznym lockdownie w 2020 r. Na koniec sierpnia ofert pracy było 68 tys. To o 30 proc. więcej niż w 2019 r."

– mówi Dariusz Gobis, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

A jakich pracowników szukają pracodawcy? Pomorscy przedsiębiorcy chcą zatrudniać przede wszystkim specjalistów, programistów, doradców klienta, ale również kierowców, pracowników logistyki oraz budowlańców.

Gdzie pracujemy i ile zarabiamy

Większość zatrudnionych Pomorzan, bo ok. 93 proc. pracuje na pełen etat.

Najwięcej pracowników jest w sektorze usług. To około 61 proc. pracujących. W przemyśle i handlu pracuje ok. 32 proc. osób. Najmniej, bo ok. 5 proc. zatrudnionych jest w rolnictwie – wylicza Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP w Gdańsku.

A ile zarabiamy?

Przeciętne wynagrodzenie brutto w drugim półroczu 2021 r. wynosiło 5977 zł. To o ponad 460 zł więcej niż w 2020 r. – podkreśla. W sierpniu 23021 r. liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła 52 tys. Oznacza to, że bezrobocie wzrosło o ok. 27 proc. w stosunku do 2019 r. – Na szczęście, biorąc pod uwagę pandemię i spowolnienie gospodarcze, należy zaznaczyć, że wzrost bezrobocia nie był znaczący – dodaje.

TOP 3 MIEJSCÓWKI NA RAJSKIE WAKACJE [ZERO ŚNIEGU] | ESKA XD - Radio Eska #39
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE