Pomorski Inkubator Kultury wspiera artystów. „To miejsce wymiany myśli i inspiracji”

2021-05-14 7:30
Sztuka
Autor: Skitterphoto / pixabay.com

Koło garncarskie, profesjonalne nagłośnienie i kameralna scena. Pomorski Inkubator Kultury - nowa przestrzeń dla artystów na gdańskim Garnizonie - działa już od kilkunastu dni. – Jest to miejsce, gdzie rezydenci mogą wymieniać się myślami i inspiracjami – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Przede wszystkim artyści znajdą tu pracownie wyposażone w odpowiednie narzędzia – mówi Ewa Kliszewska z Pomorskiego Inkubatora Kultury. – PIK to nie tylko miejsce pracy twórczej, ale też „szkoła” wiedzy o prowadzeniu kariery i realizacji projektów artystycznych – dodaje Kliszewska.

Pierwszym krokiem do skorzystania ze wsparcia jest wypełnienie specjalnego formularza. Zgłoszenia rozpatrywane są na podstawie aplikacji oraz późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej. Niezbędnym jednak warunkiem jest zawód artysty.

– Nasze założenie jest takie, że przyjmujemy artystów zawodowych. Nie chodzi nam jednak o zawodowość w znaczeniu wykształcenia, tylko o zawodowość jako zarabianie na wykonywanych dziełach. To nie jest miejsce dla hobbystów, tylko dla artystek i artystów, dla których działalność artystyczna była i jest źródłem utrzymania – tłumaczy Kliszewska.

Prace, które powstaną w ramach rezydencji artystycznych, będzie można oglądać w PIK. Z czasem wyjdą one także poza mieszczące się w Garnizonie pracownie. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE