Polsko-ukraiński plener rzeźbiarski w Gdańsku! Szóstka artystów stworzy dzieła, które opowiadać będą o wojnie w Ukrainie

2022-10-05 20:30
Rzeźbiarze
Autor: Własne

Szóstka artystów na Stoczni Cesarskiej tworzy plener rzeźbiarski. Każdy z Was może przyjść i zobaczyć jak powstają rzeźby z drewna, które opowiadają o wojnie w Ukrainie.

Niezwykle ciekawe jest to, że każdy z nas może zobaczyć jak rzeźbiarze pracują nad swoimi dziełami. Otoczenie samo w sobie jest niezwykle klimatyczne. Stocznia Cesarska, okolice Mlecznego Piotra, to od lat koleba artystów w Gdańsku. Wymiar symboliczny ma również budulec - drewno z Dębogórza. Budulec pochodzi z tamtych terenów i pamięta działania II Wojny Światowej i niemiecko-radzieckie walki o ten teren. Ciągle zaklęte są w nich odłamki artyleryjskie. 

Na początku wojny ludzie wstawiali komentarze w rosyjskich restauracjach, na temat tego co się dzieje. Ja nawiązując do tej historii, zaprojektowałam taką konceptualną pracę. To będą talerze, na których będą wyryte inskrypcje właśnie z tymi komentarzami.

Mówi Natalia Gwiazdowska - jedna z rzeźbiarek.

Motto pleneru brzmi” Wojna rozdała wszystkim role, jaka jest twoja? Każdy z szóstki artystów przedstawia wojnę na swój sposób i swoje doświadczenia. Skład trójki artystów z Polski i trójki z Ukrainy, pozwala że emocje zaklęte w drewnie z pewnością będą różnorodne.

Powstające dzieła rzeźbiarzy możecie podziwiać od poniedziałku do do soboty w godzinach 10 - 16 przy Mlecznym Piotrze na ulicy Dokowej w Gdańsku. Dzieła, gdy będą już gotowe zostaną przewiezione do Parku Regana. 14.10 o godzinie 18:00 zostaną one uroczyście zaprezentowane podczas wernisażu. 

Plener rzeźbiarski tworzą Natalia Gwiazdowska, Paweł Gostomski, Czesław Fankidejski, Gennadij Jerszow, Petro Bandura, Serhij Stebliuk.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE