Polska pokonała Niemcy na Narodowym Stadionie Rugby!

Autor: gdynia.pl

2021-11-15 12:01

Przy aplauzie około dwóch i pół tysiąca kibiców reprezentacja Polski zmierzyła się z Niemcami w ramach rozgrywek Rugby Europe Trophy. Mimo że do przerwy prowadzili goście, to po zaciętej i pełnej sportowych emocji walce Biało-Czerwoni zwyciężyli 21:16.

Było to dwunaste w historii spotkanie Polaków z Niemcami. W poprzednich jedenastu starciach odnieśliśmy pięć zwycięstw i sześć porażek. Remisów nie było, a bilans wynosił do tej pory 183 zdobyte punkty i 228 straconych oczek.

Warto zaznaczyć, że przed zjednoczeniem nasza reprezentacja grała z Niemcami wschodnimi, czyli NRD, i zachodnimi, czyli RFN, a pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe zostało rozegrane 24 sierpnia 1958 roku w Łodzi. W pamiętnym meczu Polacy wygrali z reprezentacją NRD 9:8 (0:8). Ogółem rozegrano dwadzieścia jeden spotkań z tą drużyną. Polacy wygrali siedemnaście meczów, przegrali trzy spotkania, a jedno zakończyło się remisem 3:3. Bilans małych punktów to 477:76. Z drużyną Republiki Federalnej Niemiec rozegrano jedynie siedem meczów. Nasza reprezentacja odniosła cztery zwycięstwa i zaliczyła trzy porażki. Bilans małych punktów wynosi 95:62.

Przypomnijmy, że to właśnie nasi zachodni sąsiedzi kilka ostatnich sezonów grali w rozgrywkach Rugby Europe Championship.

W składzie polskiej reprezentacji na to spotkanie znalazło się trzynastu trójmiejskich rugbistów, spośród których to Wojciech Piotrowicz zapisał się dziś złotymi zgłoskami, zdobywając komplet punktów. Mimo że zmarnował pierwszy rzut karny, to nie speszył się i otworzył wynik w siódmej minucie.

Polacy rozpoczęli spotkanie aktywnie, niesieni fantastycznym dopingiem kibiców. Rywale, którzy są faworytami grupy, nie zamierzali jednak odpuszczać. Wykorzystane rzuty karne, potem przyłożenie, a chwilę później podwyższenie – to wszystko sprawiło, że to Niemcy schodzili do szatni z prowadzeniem 13:3.

Po powrocie na boisko podopieczni trenera Christiana Hitta ruszyli do walki z jeszcze większym animuszem. Po pościgu doszli rywali w sześćdziesiątej piątej minucie spotkania, a po kolejnych pięciu – prześcignęli ich. Waleczna postawa i kolejne wykorzystane rzuty karne Piotrowicza sprawiły, że faworyzowani rywale musieli opuścić murawę ze spuszczonymi głowami.

Po potyczkach z Ukrainą i Niemcami Polacy mają na koncie dwie wygrane. W innym meczu tej kolejki rozgrywek Szwajcaria, nasz kolejny rywal, uległa Litwie 20:28 (3:13). W następnych grupowych spotkaniach Polacy zagrają jeszcze z Belgią oraz Litwą. Siódme w historii spotkanie Polska vs Szwajcaria odbędzie się w sobotę, 20 listopada o godz. 14.30 w Warszawie, na stadionie Polonii przy ul. Konwiktorskiej 6. Mecz Belgia–Polska, który odbędzie się na wyjeździe, zaplanowano na 19 marca 2022 roku. Natomiast z Litwinami zmierzymy się u siebie w sobotę, 9 kwietnia 2022 roku.

Formuła rozgrywek przewiduje, że zwycięzca Rugby Europe Trophy rozegra mecz barażowy z ostatnim zespołem z wyższej klasy o awans do elity europejskich rywalizacji.