Inflacja coraz bardziej dotyka portfele Polaków, szukamy więc oszczędności. Wszyscy płacimy składki zdrowotne, ale często nie wiemy co nam przysługuje w ramach państwowej opieki. Jest nią między innymi pakiet zabiegów poprawiających jakość naszej pracy i codziennego życia. Zabiegi rehabilitacyjne przysługują nie tylko gdy jesteśmy po urazie. To bezpłatna oferta służby zdrowia z której może skorzystać każdy z dolegliwościami bólowymi - na przykład bólem pleców.
Masaż na NFZ
Na pewno nie warto oszczędzać na zdrowiu, ale jak się okazuje możemy to zrobić nie rezygnując z leczenia. Prywatną pomoc możemy natomiast zamienić na tą finansowaną w ramach NFZ. Tak jest w przypadku rehabilitacji. Tej pourazowej nie warto odkładać na później, jednak jeżeli mamy przewlekłe dolegliwości jak choćby na przykład bóle kręgosłupa spowodowane wysiłkiem lub niekorzystną postawą w pracy, czy wynikające z wad postawy, czeka na nas cały pakiet od NFZ.
Pakiet bezpłatnych zabiegów obejmuje wiele pozycji:
- Fizykoterapii: elektroterapia, światłolecznictwo, leczenie zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym, ultradźwięki, hydroterapia, krioterapia, balneoterapia.
- Kinezyterapii: ćwiczenia bierne, czynno-bierne, wspomagane, pionizacja – prowadzone indywidualnie przez osobę prowadzącą fizjoterapię, ćwiczenia różne: czynne w odciążeniu, czynne w odciążeniu z oporem, czynne wolne, czynne z oporem, izometryczne, nauka czynności lokomocyjnych, zabiegi z użyciem wyciągów, laseroterapia.
- Masażu.
Masaż za darmo
Narodowy Fundusz Zdrowia dwa razy w roku finansuje rehabilitację lub tzw fizykoterapię. Można łączyć do 5 zabiegów w jednym cyklu. Mogą to być zabiegi typu pole magnetyczne, laser ale też praca z fizjoterapeutą: w postaci ćwiczeń grupowych lub indywidualnych, a nawet masaż. O tym ostatnim wie niewiele osób, a warto z niego skorzystać.
Rehabilitacja NFZ komu przysługuje?
Godzina masażu relaksacyjnego, np. w gabinetach spa to koszt od 50 zł w górę. Z reguły za masaż pleców, który będzie trwał godzinę zapłacimy już ponad 100 złotych. Ceny masaży klasycznych, leczniczych, wykonywanych przez masażystów z odpowiednim wykształceniem w kierunku fizjoterapii są wyższe. Tu też musimy przeznaczyć około 100 zł za pełen masaż.
Rehabilitacja, a więc i masaż w ramach opieki Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada cykliczność. Czyli – po pierwsze, zapisujemy się na cały pakiet rehabilitacji. Obejmuje on 5 zabiegów dziennie przez 10 dni (czyli de facto dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku). W takich cyklach zostaniemy wpisani w poradni rehabilitacyjnej. Fundusz zakłada, że z takiego wsparcia możemy skorzystać dwa razy w roku!
Skierowanie na masaż
Skierowanie na każdy zabieg fizjoterapeutyczny (w tym masaż) możemy otrzymać od naszego lekarza ogólnego. Jedynym zastrzeżeniem jest rehabilitacja wynikająca z wad postawy. Wtedy musimy odbyć kolejną wizytę u lekarza rehabilitanta lub innego specjalisty. Z reguły taka wizyta odbywa się przed rozpoczęciem zabiegów w placówce w której będą one wykonywane. Nie jest to więc ani długa wizyta, ani nie wymaga czekania w kolejnych kolejkach. To raczej formalność przed rozpoczęciem zabiegów. Ustala się wtedy dokładny plan rehabilitacji.