Czy fotowoltaika opłaca się w 2021 roku? Zobacz, jak oszczędzić!

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/MariaGodfrida Czy fotowoltaika opłaca się w 2021 roku? Zobacz, jak oszczędzić!

Polacy powiedzieli co sądzą o pompach ciepła i fotowoltaice. Najnowsze dane o OZE

2023-02-13 12:39

Polska Organizacja Technologii Pomp Ciepła opublikowała raport sprzedaży ekologicznych źródeł ciepła. Badania pokazują, że Polacy coraz częściej decydują się na ich instalację. Można również korzystać z rządowych programów dofinansowań.

Polacy chętnie montują pompy ciepła i fotowoltaikę. Te ekologiczne rozwiązani w Polsce rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Jak podaje raport PORT PC, w 2022 r. w Polsce sprzedano w sumie 203,3 tys. pomp ciepła, w tym 188.2 tys. szt. urządzeń typu powietrze/woda, ok. 7,2 tys. szt. gruntowych pomp ciepła oraz 7,9 tys. sztuk pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Tym samym udział pomp ciepła w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń grzewczych w ub.r. na polskim rynku wyniósł prawie 30 proc.

W ciągu ostatnich 5 lat rynek pomp ciepła powietrze/woda w Polsce wzrósł niemal 18 razy. Co ważne co roku był to wzrost bliski 100 proc.

– zauważa Paweł Lachman, prezes Stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Wpływ na popularność nowoczesnych źródeł energii miał na pewno wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych źródeł. Polacy częściej też zaczęli korzystać z programu Czyste Powietrze, które oferuje dofinansowanie do instalacji tych ekologicznych rozwiązań. Jak podaje raport PORT PC, W grudniu 2022 r. udział pomp ciepła w programie Czyste Powietrze wyniósł aż 63 proc. w ogólnej liczbie wniosków na wymianę źródeł ciepła, podczas gdy w styczniu 2022 r. było to zaledwie 28 proc.

Duży wzrost zainteresowania zanotował również program Moje Ciepło. Zgodnie z danymi od NFOŚiGW od końca kwietnia 2022 r. do końca stycznia 2023 r. złożono ponad 15 tys. wniosków na dofinansowanie do montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych, w zielonym standardzie energetycznym. 

Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła transformację energetyczną Europy i plany odejścia od gazu ziemnego w ogrzewaniu budynków

– zaznaczają eksperci z PORT PC.

Narkotykowy baron stanie przed sądem! Jego grupa wyprała 1,4 miliarda złotych i handlowała kokainą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE