laboratorium

i

Autor: pixabay

Polacy nie robią darmowych badań. Profilaktyka wśród czterdziestolatków jest zatrważająco niska

Tylko 1,5 z 20 mln Polaków skorzystało z możliwości bezpłatnych badań w ramach programu 40 plus. Darmowe badania laboratoryjne mógł wykonać każdy kto przekroczył ten wiek, niewielu jednak w ogóle wygenerowało skierowanie. To nie są optymistyczne dane.

Z danych NFZ udostępnionych dla MedTech Polska wynika, że od początku programu do dnia 16 stycznia 2023 liczba skierowań podjętych do realizacji i zrealizowanych wynosi jedynie 1 531 776. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że uprawnionych do skorzystania z programu jest blisko 20 milionów Polaków.

Badania 40 plus

Program przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia już kilkukrotnie był przedłużany. Badania, na jakie każdy pacjent może być skierowany są dobierane indywidualnie. By otrzymać skierowanie trzeba więc wypełnić ankietę. Dalej ze skierowaniem udajemy się do swojej przychodni - lista placówek biorących udział w projekcie jest bardzo szeroka, badania robimy tam gdzie mamy najwygodniej.

Wiele chorób, których ryzyko wzrasta po 40-tce, początkowo nie daje żadnych objawów lub są one niewielkie i mało uciążliwe. To często sprawia, że o chorobie dowiadujemy się zbyt późno. Powszechnie wiadomo jednak - im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na wyzdrowienie

Według badania „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” z listopada 2022 r. 19 proc. Polaków uważa, że profilaktyka nie uratuje im życia. Nie dziwi więc, że aż 64% badanych nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów. Taka niepokojąca tendencja znajduje niestety odzwierciedlenie także w statystykach dotyczących badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia.

Profilaktyka 40 plus

Program Profilaktyka 40 Plus realizowany jest od 1 lipca 2021 r. Wszystkie osoby powyżej 40. roku życia otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 Plus, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.

Dzięki morfologii można we wczesnej fazie wykryć m.in. zaburzenia odporności i choroby autoimmunologiczne oraz niedokrwistość, a także niektóre nowotwory. Analiza próbki moczu umożliwia wykrycie, w tym we wczesnej fazie, chorób nerek, dróg moczowych, a także powikłań związanych z już zdiagnozowaną cukrzycą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Oznaczenie stężenia glukozy zwiększa zaś prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia cukrzycy typu 2. Po wykonaniu badań warto oczywiście skonsultować wyniki z lekarzem rodzinnym.

Skierowanie na badania 40 plus

Aby otrzymać e-skierowanie na bezpłatne badania diagnostyczne, wystarczy wypełnić ankietę na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, telefonicznie pod numerem tel. 22 735 39 53 bądź w przychodni POZ, która uczestniczy w programie. Listę laboratoriów wykonujących badania znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl. Skierowania generują się po wypełnieniu ankiety, która ocenia ryzyko zachorowań analizując dane dotyczące naszej wagi, sposobu życia i chorób występujących w rodzinie.

Loteria Ministerstwa Zdrowia

By zachęcić większą liczbę osób do skorzystania z programu, rząd postanowił uruchomić loterię z atrakcyjnymi nagrodami. Udział mogą wziąć w niej osoby, które wezmą udział w programie do końca maja.