Polacy chcą głosować! Rekordowa liczba wniosków o dopisanie się do spisu wyborców

2020-06-18 7:32
Wybory prezydenckie 2020.
Autor: UMŁ /archiwum Wybory 28. czerwca.

Każdy chce mieć głos! Mimo, że czas na dopisanie się do spisu wyborców upływa dopiero 23 czerwca, już teraz zanotowano rekordową liczbę wniosków. W Gdańsku z procedury tej skorzystało już ponad 5 tys. osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się także głosowanie korespondencyjne.

– Osoby, które chciały głosować w taki sposób mogły złożyć swój wniosek do wtorku, 16 czerwca. Na ten moment na głosowanie metodą korespondencyjną zdecydowało się 2089 gdańszczan. Liczba ta może wzrosnąć bowiem nadal rejestrujemy złożone do nas wnioski – mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu. 

Bardzo dużo gdańszczan pobrało także zaświadczenia o prawie o głosowania pozwalające na pójście do urny w dowolnym lokalu w Polsce.

Rekordy padły także w Gdyni. Swój wniosek o dopisanie się do spisu wyborców złożyło tam ponad 4 tys. osób.

– Trudno jeszcze określić, czy będzie ich więcej czy mniej niż przy ostatnich wyborach parlamentarnych. Wówczas do spisu dopisało się ponad 6 tys. osób – mówi Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta w Gdyni. – Do spisu dopisują się osoby, które na co dzień mieszkają w naszym mieście, ale nadal zameldowane są gdzieś indziej. Osoby te już kilkukrotnie pojawiły się w naszych spisach. Na dołączenie do spisu wyborców decydują się także turyści – dodaje Agata Grzegorczyk. 

Bardzo dużo jest także wniosków o głosowanie korespondencyjne - w poniedziałek było ich ponad 500. Posłuchaj:

Gdańscy urzędnicy apelują także do wszystkich, którzy z powodu niepełnosprawności, nie czują się na siłach, aby samodzielnie udać się do komisji wyborczej. Osoby te mogą zamówić bezpłatny dowóz, dzwoniąc pod numer  tel.: 58 52 44 500 lub e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl. Zamówienia przyjmowane będą całodobowo od 24 czerwca - do 28 czerwca do godz. 19.00 tj. w dniu wyborów.

Dopisać się do spisu wyborców można na trzy sposoby - przez Internet, pocztą lub wypełniając specjalny formularz w urzędzie. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE