Pamiątki

i

Autor: Muzeum Gdańsk materiały prasowe

Pokonali ponad 3000 kilometrów. Wrócili z niezwykłą historią gdańskiej rodziny z okresu Wolnego Miasta Gdańska

2022-08-10 21:32

Do Muzeum Gdańsk zawita wiele cennych pamiątek z okresu Wolnego Miasta Gdańska. Muzealnicy z Gdańska pokonali 3000 km by je zdobyć. Pojechali do Niemiec, aby odebrać pamiątki przekazane im przez Felixa Szucę i Oliviera Buscha.

On Polak, Ona Niemka

Historia Michała Szuca i Weroniki pokazuje, jak wyglądały realia życia w Wolnym Mieście Gdańsku. Michał Szuc był Polakiem, w Gdańsku działał na rzecz ówcześnie znajdującej się tutaj mniejszości Polskiej. Weronika była Niemką. Ślub wzięli tuż po zakończeniu I Wojny Światowej – w 1919 roku. Para poznała się we Fryburgu Bryzgowisjkim, gdzie Michał studiował. Potem para przenosi się do Gdańska, a tam na świat przychodzą Stanisław, Jan, Piotr i Felx, który zdecydował o przekazaniu swoich rodzinnych pamiątek do muzeum.

Pamiątki rodziny Szuców

i

Autor: Muzeum Gdańsk materiały prasowe

Tragiczne losy Michała Szuca

Michał Szuc był niezwykle wykształconym człowiekiem. Skończył Uniwersytet Jagielloński, Uniwestyet w Würzburgu, czy też we Fryburgu Bryzgowijskim. Michał Szuc związany był również z ruchem młodokaszubów, który odpowiedzialny był za promowanie kultury i świadomości kaszubskiej na Pomorzu. W czasie I Wojny Światowej służył w cesarskiej armii Niemieckiej. W Gdańsku był działaczem organizacji naukowych, a także krzewił polskość w barwach KS Gednii. Tam był prezesem sekcji wioślarskiej. Wraz z wybuchem II Wojny Światowej Michał Szuc zostaje szybko pojmany przez nazistów. Na początku trafia do Victoriaschule, a stamtąd zostaje przeniesiony do obozu Stutthof. Tam umiera w Wielki Piątek 22 marca 1940 roku. Żona Michała Szuca wraz z trójką dzieci została zmuszona do opuszczenia swojego domu w Sopocie. Tam próbowała poprzez Czerwony Krzyż odnaleźć zamordowanego męża.

Pamiątki rodzinne

i

Autor: Muzeum Gdańsk materiały prasowe

Pozyskane materiały są niezwykle cenne. Jest to niemalże kompletne archiwum rodzinne z okresu I połowy XX wieku, które daje wgląd w życie rodziny, kontakty towarzyskie, formy spędzania czasu wolnego, bolączki i radości dnia codziennego, w jej ówczesną sytuację finansową czy przemyślenia na temat ówczesnej sytuacji społecznej i międzynarodowej. Materiał jest również ciekawy pod kątem jego prezentacji na wystawach czasowych. Na zdjęciach rodzinnych często przewija się motyw spacerów po Głównym Mieście i Oliwie, jak również i z Sopotu. Ciekawe są również przekazane pocztówki z różnych okazji oraz miejsc podróży członków rodzin. Opracowanie pamiątek rodziny Szuców zajmie kilka miesięcy.

Mówi dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańsk