Wojsko Polskie

i

Autor: MaciejBednarek/CC0/pixabay.com

Podwyżki dla wojska 2023. Tyle teraz zarobi żołnierz!

2023-04-05 7:35

W czwartek (30 marca) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej o podwyżce uposażeń żołnierzy zawodowych o 400 zł. Ile obecnie zarabia żołnierz?

Podwyżki dla wojska 2023. Ile od 1 marca zarabia żołnierz zawodowy?

Rozporządzenie dotyczy świadczeń wypłacanych od 1 marca i przysługujących we wszystkich grupach uposażenia.

Zgodnie z rozporządzeniem uposażenie:

  • w grupie szeregowych wynosi 4960 zł,
  • sierżantowi przysługuje 5940 zł,
  • a chorążemu 6380 zł.

W grupie najmłodszych oficerów – żołnierzy w stopniu podporucznika – stawka wynosi 6700 zł, żołnierzowi w pierwszym generalskim stopniu przysługuje 11800, w najwyższej grupie - generałów i admirałów – uposażenie wynosi 18150 zł.

Zarobki żołnierzy wyższe dzięki dodatkom i nagrodom

Oprócz uposażenia zasadniczego żołnierzom przysługują dodatki i nagrody.

Jak informował na początku marca wiceminister, szef MON Mariusz Błaszczak, przeciętne wynagrodzenie w wojsku wraz z dodatkami wynosi obecnie 7976 zł.

Od 1 marca na mocy rozporządzenia prezydenta wzrosła kwota bazowa będąca podstawą uposażenia żołnierzy. Wzrost wyniósł blisko 13 proc., przy czym uposażenie zasadnicze wzrosło o 400 zł, a ok. 480 zł przeznaczono na przysługujący po 15 latach dodatek za długoletnią służbę i na nagrodę roczną.

Policyjny dron w akcji w Bydgoszczy i regionie. Posypały się mandaty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE