Rząd chce zatrzymać mundurowych przy służbie. Oferuje miliony złotych, aby nie odchodzili na emeryturę

i

Autor: pixabay

Podwyżki dla policji 2023. Od 1 marca miliony na świadczenia i dodatek "antyemerytalny"!

2023-03-28 10:15

Policjanci z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne. Zwiększony będzie też dodatek graniczny i terenowy. Decyzja MSWiA to skutek protestu funkcjonariuszy. Zapowiadali, że licznie odejdą na emeryturę. Zmiany obowiązują od 1 marca 2023 roku.

Po protestach policjantów MSWiA wprowadza dodatek "antyemerytalny" dla służb mundurowych

Policjanci protestowali sugerując, że licznie odejdą na emeryturę. Podczas spotkania związków zawodowych z kierownictwem MSWiA, premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dodatkowych środkach finansowych, które mają przekonać mundurowych do zmiany decyzji.

Od 1 marca 2023 r. wszyscy funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby otrzymają specjalne świadczenie motywacyjne, które będzie rozpoczynało się od 5 proc. I będzie rosło co roku o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. Po przekroczeniu 25. roku służby nowe świadczenie będzie utrzymywało się na poziomie 15 proc. i w żaden sposób nie wyklucza się z już wprowadzonymi świadczeniami w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby.

W przypadku wysługi powyżej 32 lat kwota ta zostanie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego. Kierownictwo MSWiA zapowiedziało, że świadczenie zostanie wprowadzone ustawą. W ocenie resortu nowe świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy po 15. roku służby jest pierwszym krokiem do wprowadzenia progresywnego systemu uposażeń.

Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Projektowana ustawa to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA. 

Ponadto posłowie na wtorkowym posiedzeniu przyjęli poprawki, zgodnie z którymi te dodatki będą przysługiwały także w KAS i w Straży Marszałkowskiej. Posłowie przyjęli również poprawkę, która wykreśli z poszczególnych ustaw przesłankę do zwolnienia ze służby z tytułu samego osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej.

Większe dodatki dla policjantów, straży granicznej i strażaków

W toku negocjacji strona związkowa zwracała uwagę na konieczność przywrócenia dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących służbę na wschodniej „zielonej granicy” oraz na przejściach lotniczych i morskich. MSWiA i strona społeczna wspólnie ustaliły, że dodatek wyniesie 450 zł brutto.

Strona związkowa wynegocjowała również zwiększenie funduszu nagród dla służb podległych MSWiA. W przyszłym roku policja, straż graniczna, Państwa Straż Pożarna oraz Służba Ochrony Państwa otrzymają dodatkowe środki w wysokości 30 mln zł, które zostaną przeznaczone na fundusz nagród.

MSWiA zapowiedziało także, że przygotuje zmianę rozporządzenia w zakresie zwiększenia dziennej stawki dodatku terenowego dla policjantów z dotychczasowego 1 proc. do 6 proc. kwoty bazowej.

Dodatek terenowy będzie przysługiwał policjantowi biorącemu udział w akcjach lub operacjach policyjnych poza terenem działania komendy wojewódzkiej (stołecznej) policji, na obszarze której znajduje się jednostka organizacyjna policji, w której pełni on służbę.

Dodatek ten będzie również otrzymywał policjant, który odbywa szkolenie lub doskonalenie zawodowe centralne w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, szkole policyjnej lub ośrodku szkolenia policji, biorący udział  w akcjach lub operacjach policyjnych poza terenem tej jednostki.

We wtorek (24 stycznia) na wspólnym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Obrony Narodowej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie świadczenia za długoletnią służbę. Na środę (25 stycznia) wieczorem zaplanowane jest drugie czytanie projektu.

Po włamaniu zapomnieli worka z łupem. Wszystko się nagrało! Włamywacze jak z „Gangu Olsena”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE