Pies obraca głowę na bok gdy na Ciebie patrzy? Nie uwierzysz co mu wtedy chodzi po głowie!

i

Autor: Pixabay.com

Pies obraca głowę na bok gdy na Ciebie patrzy? Nie uwierzysz, co mu wtedy chodzi po głowie!

2022-11-17 10:13

To zachowanie zna każdy właściciel psa. Czworonogi często przekrzywiają głowę w bok, gdy coś do nich mówimy. Dlaczego to robią? Okazuje się, że odpowiedź nie jest jednoznaczna

Grając ze swoim zwierzakiem, może się to okazać wykonuje wiele zabawnych gestówWśród wielu z nich zaciekawia nas, że kiedy z nimi rozmawiamy, mają tendencję do nieco odwracania głowy.

To dobrze znany widok. Twój pies chyba coś usłyszał. Jakiś intrygujący dźwięk wyrwał go z codziennej rutyny. Może to dzwonek telefonu, może czyjś głos, a może coś dziwacznie stuknęło za ścianą. Pies zamiera, a jego głowa natychmiast przechyla się na bok. Dlaczego?

Zdaniem emerytowanego już profesora z University of British Columbia Stanleya Corena, cytowanego przez Fakt.pl, przekrzywianie głowy przez psa jest związane z odbieraniem bodźców wzrokowych. Pies zachowując się w ten sposób ma podobno lepiej widzieć usta człowieka, który się do niego zwraca. Pysk zwierzęcia blokuje mu bowiem część pola widzenia. Nie widzi on dostatecznie dobrze dolnej części ludzkiej twarzy. Psy nieustannie analizują twarze ludzi w poszukiwaniu ludzkich emocji.

W internetowej ankiecie, jaką przeprowadził profesor Coren, aż 62% badanych zauważyło, że ich pupil przekręca głowę, do człowiek się do niego zwraca. 

Inna teoria każe szukać wyjaśnienia tego gestu w psiej fizjologii. Pies nadstawia uszu chcąc słyszeć lepiej. Ten czworonóg potrafi przekręcać je nieznacznie w kierunku źródła dźwięku. Co więcej, każde z uszu może skierować się w inną stronę. To niezmiernie przydatne podczas polowania. Ruch głową, pochylenie jej na jeden czy drugi bok, może w zlokalizowaniu tego, skąd odgłos pochodzi, znacznie pomóc. Nie ma to żadnego związku z wielkością uszu, rasą, wiekiem albo stopniem inteligencji psa.

Przekręcenie głowy to także element psiego języka ciała, sposób komunikacji zwrotnej. To potakiwanie, wyraz zainteresowania, zrozumienia, a przede wszystkim skupienia. „Słucham cię, rozumiem i jestem zainteresowany”. Warto podkreślić, że obszar w psim mózgu odpowiedzialny za słyszenie kontroluje również ruchy psiej głowy i mimikę jego pyska. Tych dwóch czynności nie da się rozłączyć - to wiele wyjaśnia.

W formie 24: jak dbać o serce?